В края на зимата обикновено се замисляме за необходимостта от пречистване, като най-често свързваме това пречистване с Великденския пост. Постът в християнската традиция е преди всичко в един духовен план, а чисто физическото му измерение по-скоро подпомага човека, когато той има духовна борба, каза пред Радио София отец Стоян Чиликов от столичния храм "Св. Георги Победоносец".
Постът възниква още в Апостолската епоха, като Иисус Христос е постил 40 дни и 40 нощи преди да излезе на своето служение. Преди него има свидетелства в Стария завет как, преди да излязат на служение, пророците са постили. В познатия ни днес вид обаче, постът се появява някъде около IV век с лишаването от тези храни, които ги има и в нашето съвремие. В началото на поста някои вярващи съблюдават строг отказ от храна и напитки, в знак на благочестие и силна вяра, за да може да влязат в поста по-събрани в себе си.
Важно е да разберем, че постът е нещо индивидуално, което всеки човек може да разбере според силите си, възможностите си и здравословното състояние и е желателно да се посъветват с духовник, изтъкна отец Стоян. Неговият смисъл е във въздържанието, което помага на вярващите да се обърнат по-добре към Бога. Посланието за въздържание може да бъде открито дори в притчата за греха на Адам и Ева в рая, които получават забрана от Господ да ядат райската ябълка. Днес това, което правят християните, е да изпълняват точно тази първа заповед за въздържание:
По пътя ни, в борбата ни за Христос ние се опитваме наистина да се въздържаме от злото. За съжаление начинът на живот, който виждаме в обществото, даже и в църквата, показва, че сме склонни да се отдаваме на лошата страна от нашата човешка природа. Тогава вършим злини, вършим интриги. Когато ги вършим съзнателно, човешката душа в себе си умира.
Задачата на православната аскетика е да върне човека на правилния път, да го върне в прегръдката на Бога. Част от нея са и тайнствата на изповедта и причастието. За да може човек наистина да участва по-съзнателно в изповядването, той пости. Чистото лишаване от храна е външната форма, но по-важно значение има духовното измерение на въздържанието. Защото много по-трудно е човек да се въздържи от злото, отколкото от това да яде месо или кашкавал или друг продукт, който не се приема по време на пост.
В забързаното ни време изглежда сякаш все повече хора се обръщат към християнските ценности и Бога само по време на големите християнски празници, като тази тенденция дори породи определението "празнични християни". Според набюденията на отец Стоян Чиликов в храма влизат енориарши, които изповядват вярата си и водят християнски начин на живот, но има и много хора, които наистина идват само на празници. Има различни причини за това, като сред тях са липсата на знание и опит, с които разполагат вярващите хора, а понякога дори може да се дължи дори на разочарование от определен свещеник. Точно тук често идва опасната индиферентност, предупреди отец Стоян:
Човек трябва да търси. Когато си даде ясна сметка какво иска от живота си, когато си зададе основни духовни въпроси, тогава той започва да търси и рано или късно намира. Аз съм убеден, че в момента, в който човек стане индиферентен, тогава той умира.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..