Технологично училище "Електронни системи" към Техническия университет в София все повече се утвърждава като водещо IT училище. Неговите възпитаници са сред най-търсените професионалисти в сферата на информационните технологии. ТУЕС е част от Техническия университет в София. Учителите в него са университетски преподаватели, според които учебният план е специфичен, а образователният модел е уникален и ефективен. В училището преподават и представители на IT компаниите. През месец август 2017г. МОН изпраща искане директорът на ТУЕС да преподпише договора си, като този път работодател няма да е Техническият университет, а МОН и по-точно Регионалното управление на образованието в София.
Над 500 родители на ученици в ТУЕС са подписали отворено писмо до МОН с настояване за намиране на нормативно решение за запазване на успешния образователен модел на училището, каза Светослав Сотиров от Обществения съвет към ТУЕС.
С промяната не се засяга статутът на училището, нито възможността в него да преподават представители на Техническия университет, каза министърът на образованието Красимир Вълчев.
Този на пръв поглед формален ход на МОН ще доведе до изваждане на изваждане на училището от структурата на Техническия университет- София. Така, според Обществения съвет на ТУЕС, ще се стигне до заличаване на успешния образователен модел на училището.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..