Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители настояват за законови промени в защита на ТУЕС

Родителите на учениците от Технологичното училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Техническия университет-София, настояват за незабавни законови промени, които да добавят училищата към висше учебно заведение в Закона за предучилищното и училищното образование. Те настояват да се запази организацията на учебния процес и програмата в ТУЕС. Опасенията за промяна на модела на работа на училището идват от искането на Министерството на образованието, според което директорът на ТУЕС трябва да бъде преназначен от сегашния си работодател-Техническия университет-София към местното поделение на МОН-Регионалното управление на образованието.

Технологично училище "Електронни системи" към Техническия университет в София все повече се утвърждава като водещо IT училище. Неговите възпитаници са сред най-търсените професионалисти в сферата на информационните технологии. ТУЕС е част от Техническия университет в София. Учителите в него са университетски преподаватели, според които учебният план е специфичен, а образователният модел е уникален и ефективен. В училището преподават и представители на IT компаниите. През месец август 2017г. МОН изпраща искане директорът на ТУЕС да преподпише договора си, като този път работодател няма да е Техническият университет, а МОН и по-точно Регионалното управление на образованието в София.

Над 500 родители на ученици в ТУЕС са подписали отворено писмо до МОН с настояване за намиране на нормативно решение за запазване на успешния образователен модел на училището, каза Светослав Сотиров от Обществения съвет към ТУЕС.

С промяната не се засяга статутът на училището, нито възможността в него да преподават представители на Техническия университет, каза министърът на образованието Красимир Вълчев.

Този на пръв поглед формален ход на МОН ще доведе до изваждане на изваждане на училището от структурата на Техническия университет- София. Така, според Обществения съвет на ТУЕС, ще се стигне до заличаване на успешния образователен модел на училището.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56