Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да предпазим децата от орални заболявания?

Проф. Пенева: Кариес може да се образува и на 1-годишна възраст

Лечението трябва да започне веднага, за да се избегнат усложнения

Грижата за зъбите започва още в най-ранна детска възраст, дори и с храненето на бебето, коментира в студиото на "Часът на здравето" проф. д-р Милена Пенева, ръководител катедра „Детска дентална медицина“ в Медицинския университет - София и национален консултант по детска дентална медицина. По думите й, още по време на бременността жената започва изграждането на емайла на зъбите на бебето:

"Затова майката трябва да осигури още от началото на бременността животински белтъчини в храната си, защото дават незаменими аминокиселини, които се използват за органичната структура на бъдещия емайл на бебето.  От 4-тия месец трябва да приема достатъчно калций, фосфор или флуор (само по необходимост)".

Бременната трябва да излекува собствените си зъби

Дори и кариесът съдържа милиони микроорганизми и има опасност да ги предаде на новороденото, например при целувка. Едно от ранни заболявания, сред които кариесът на ранната детска възраст, е поведенческо заболяване. Майката трябва да направи ранна профилактика - при начина на кърмене, хранене на бебето, да проверява зъбите на детето, когато започне появяването им. Всеки знак - промяна в цвета или натрупване, означава, че трябва да се търси помощ при специалист. Зъбите трябва да се почистват с разредена кислородна вода (в съотношение 1:1) и с марля.

В детската възраст посещението при дентален лекар трябва да е минимум на 6 месеца, каза още специалистът. Друг риск е появата на т. нар. млечница (кандида в устната кухина).

В развитието на кариеса има обратими стадии, не винаги се слага пломба


Снимка"Затова честите прегледи са много важни, особено в детската възраст, когато трябва да са на по-малки периоди, дори по-често от 6 месеца, ако лекарят прецени. Това е моментът да се уловят тези обратими фази - тогава не се работи с "машинка и не се слага пломба" -  има средства, с които се възстановява структурата, лесно и елегантно. В най-ранния период трябва да се отстрани плаката, а за конкретната лезия - с пасти и гелове", посочи проф. Пенева.

Кои са най-честите заболявания при децата и какво е тяхното лечение, каква е ролята на наследствеността; какво представлява силанизирането, защо е важно; кои четки за зъби и пасти са удачни за децата - чуйте интервюто с проф. Пенева!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35
Албена Тагарева, член на журито   на ИКАР 2025

Изминалата театрална година бе с много предизвикателства

На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София ще има до края на март

До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..

публикувано на 12.02.25 в 13:51
Кадър от филма

Носителите на наградата "Тигър" от кинофестивала в Ротердам

След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът  на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт")  с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..

публикувано на 12.02.25 в 13:45
Снимки: Гергана Дамянова, Младежки театър

"Буратино" на Славчо Маленов - история за театъра и за свободата в изкуството

"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…"   – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..

публикувано на 12.02.25 в 13:10

В музеи на САЩ и Канада над половин милион видяха 700 уникални артефакта от България

След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..

публикувано на 12.02.25 в 12:18