Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скаутското движение калява тялото и духа

Снимка: Facebook

Завършваме седмицата в „Радиоприемница“, посветена на извънкласните дейности, с разговор за скаутското движение.
Гости в студиото са Румен Пущаков - председател на Централния младежки клуб на скаутите в България и Михаела и Виктор Тодорови, ученици и челнове на клуба.

"Идеята за духовното и физическото израстване стои в основата и на нашата организация, каза Румен Пущаков. Тази е и причината, поради която, за да могат децата да израснат физически, да развият своите духовни качества, потребности и възможности, ние ги извеждаме извън големия град".

"Организираме ги в най-различни лагери, екскурзионни летувания. Там те намират себе си, намират свои приятели, учат се да мислят самостоятелно, да решават сами казуси, проблемни ситуации, отделно от това научават много от нашите планински инструктори и водачи, които ги водят в планината, учат ги на ориентиране, на алпийски възли, на долекарска помощ и така нататък“, разказа председателят на Младежкия централен клуб на скаутите.

Централният младежки клуб на скаутите е неправителствена организация, която съществува от вече 12 години. Неин основател е Румен Пущаков. Децата, които посещават лагерите са на възраст от 6 до 12 години. Организацията си съдейства и с училищата, а  клубът организира екурзионни летувания в Осоговската планина, в Родопите и в Пирин.

"Километрите, които изминаваме на ден, са между 12 и 15", обяснява Румен Пущаков.

Михаела е 12 години, а брат ти Виктор е на 9. Каката започва да ходи на лагери преди 3 години, а Виктор преди две. Инициатор на заниманията е майка им, която ги записва на лагери.
"Учим се на много нови неща - стреляне с лък, с пушка, с пистолет, ориентираме се с компаси и карти", разказа Михаела.  
"Всеки ден правим подоходи сред природата, сред чист въздух“, казва Виктор.

******

Началото на скаутското движение в световен мащаб е поставено на 1 август 1907 г., когато на о. Браунсли, в залива Пуул, графство Дорсет, се открива първият експериментален скаутски лагер, продължил до 9 август.

Инициатор на събитието е лорд Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел, признат за основател на скаутизма. Неговият рожден ден, 22 февруари, е обявен за Световен ден на скаутите. Идеята на лорда е да се подпомогне духовното и физическо израстване на младите хора, чрез членуването им в аполитична, демократична и образователна организация, освободена от всякаква религиозна и расова обвързаност.

В България скаутската идея се появява през 1911 година. Тогава полковник Никола Жеков, командир на Първи пехотен полк и бъдещ главнокомандващ на армията, създава в София първия отряд разузнавачи. Избухването на Балканската и Междусъюзническата война обаче спират развитието на движението за няколко години.
В превод “scout” означава разузнавач, следотърсач и изследовател.

Още за скаутското движение у нас - вижте във видеото.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54