Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Анина Чилева:

Емоционалното пренебрегване е най-страшно за младия човек

Как родителите да предпазят децата от рисково за здравето поведение?

Снимка: БТА
86 процента от българските ученици на 16-години вече са употребили алкохол; 59% са пили повече от едно питие наведнъж през последния месец, показа изследване, проведено в 35 европейски страни сред учениците на 16 години. Половината от децата на тази възраст в България вече са имали сексуален контакт, 35 процента обаче не са ползвали презерватив.

Случаите на раждане или аборт във възрастта от 15 до 19 години у нас са около 3000 годишно, показват данните, оповестени от Националния център за обществено здраве и анализи. Случаите на млади хора, инфектирани с ХИВ също са много - 34 % от новорегистрираните серопозитивни са на възраст от 20 до 29 години.

А СЗО предупреждава, че 70 на сто от случаите на ранна смърт и около 60 процента от заболяванията се дължат на поведение, формирано по време на съзряването - от 10 до 19-годишна възраст. За правилната  нагласа най-голямо значение имат здравното образование и достъпът до медицински изделия, отбелязват експертите.

Как обаче родителите да помогнат на децата си?


Потърсихме мнението на психолога Анина Чилева от отдел "Детско младежко здраве" в Националния център:

Снимка"Във властта на родителите е да намират време за детето си. Това, което показват всички изследвания, е, че много защитени от рисково поведение са младежите, които имат доверен възрастен. Много е ключово родителят да запази добрата връзка с детето си, да не е осъдителен, а да е подкрепящ, да отвори пространство за неговото право да вземе решения и също толкова ключово е да опита да поставя, особено в по-ранната възраст, които биха помогнали на подрастващия млад човек да се чувства защитен от страна на своите родители. Но не това да става с размахан пръст, не със забрани и наказания, а със споделяне, с разговори, със съвместни занимание".


Отчуждението е капанът, в който младежите падат

И изходът за тях е рисковото поведение, защото във възрастовата група на тийнейджърите връстниците стават изключително "значими други". И за да станат герои в техните очи, е възможно децата да предприемат рисково поведение - нещо, което не биха направили, ако се чувстват уверени и подкрепени, посочи специалистът.  Според изследванията, за важните неща ценностите на младите хора и на възрастните съвпадат, но на децата им липсва сигурността, че ще бъдат разбрани, а не наказани; че дори да са сгрешили ще потърсят изход заедно с родителите.

"Емоционалното пренебрегване е много страшно за младия човек. И това е капанът, за който говоря - липсата на време, на възможност или пък много широките граници и свобода. Никой не иска сам да взима всички решения, когато е много малък. Иска все пак да чуе какво мислят неговите родители. И ако е тотално "пуснат" да се справя сам, това също не е онази сигурна среда и онези обувки, в които да се чувства добре, когато все пак още не си възрастен човек и не си поел всичко отговорности за себе си сам".

Родителят не трябва да губи връзката с детето и да оспорва решенията му


В човешките общности, и вкъщи и на работа, всеки "мери със своя аршин". Но родителите трябва да оставят пространство за "аршина" на младия човек, да му оставят възможност да взима решения и ние да не ги оспорват всеки път. Защото готовността да ги оспорят се явява, преди даже да са помислили. Според психолога, това е така, защото страхът на родителите за децата им е много голям.

Не е страшно, ако детето сподели, че е пило алкохол. Важно е да се научи да носи отговорност за своето поведение и да може да го управлява, казва още психологът.

За верния подход от страна на родителите, ако децата споделят за рисково поведение и как да избегнат отчуждението със своите деца  - чуйте интервюто с психолога Анина Чилева!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40