Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По метода Монтесори

Патриша Уолнър: Наученото от децата до 3 г. дава основата за изграждане на личността

| обновено на 02.07.18 в 14:58
Патриша Уолнър
Снимка: Луиза Лазарова, БНР
До 6 юли в България гостува водещият обучител по метода Монтесори - Патриша Уолнър. Тя започва работа в Монтесори педагогиката през 1970 г., Изнася лекции в Европа, Азия, Австралия и САЩ, като най-голямата ѝ надежда е да повиши интереса към Монтесори педагогиката във възрастта 0-3 години в Европа и да насърчи възможно най-много хора да се обучават за работа с тази възрастова група.

Възпитателният метод Монтесори, който се фокусира  главно върху развиването на усещанията при децата, е създаден от италианската лекарка и световноизвестна педагожка Мария Монтесори. Тя използва привлекателни материали за свободните, индивидуални дейности, благодарение на които детето укрепва своето зараждащо се „Аз“. Монтесори забелязва, че не се обръща достатъчно внимание на интелектуалните потребности на децата и се заема със задачата да промени това. В момента, по целия свят, хиляди хора се съгласяват с метода Монтесори и възпитават децата си спрямо неговите специфики.

„Няма значение, дали родителите и учителите се водят по метода Монтесори. Тук важното е те да видят потенциала, който децата носят в себе си от раждането си. Този потенциал трябва да се развива максимално добре от самото начало, защото тогава започва изграждането на характера и на личността. Ако родителите имат познания, могат да възпитават децата си и вкъщи. Всичко, което децата научат през първите 2 - 3 години, ще бъде основата, върху която те ще изградят своята самоличност. Трябва да сме сигурни, че ще им дадем най-доброто начало“ - казва Патриша Уолнър.

Но какво различава Монтесори от конвенционалното обучение?

„Методът Монтесори е различен, защото е строго индивидуален. Не е необходимо децата да се конкурират - кой е най-бърз, кой е най-умен. Стараем се да работим с индивидуалния потенциал на всеки. Методът Монтесори започва от самото начало, проследява развитието на езика, на движенията, на спецификите на характера, за да можем ние, педагозите, да работим с всяко едно дете поотделно. Помагаме на малките да разберат, не само какво правят, но и какъв е неговият смисъл“ - коментира Уолнър.

В София Патриша Уолнър провежда обучителен курс за възрастни - родители и учители, който ще им послужи при бъдещото възпитаване на децата. Тя сподели, че намира българите за прекрасни хора, а също така и за чудесни ученици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48