Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на "Люлин" на нокти от наркозависими


В предаванаето "Вашият глас" се фокусирахме върху един проблем, който засяга жителите на столичния кв. "Люлин". 
С нас се свързаха жители на 9 микрорайон. Те споделиха, че пред бл. 913 всеки ден се събират група наркозависими, които пият, вземат опиати и често са агресивни. В непосредствена близост се намира 12-та поликлиника, в която има център за наркозависими, където те всеки ден получават метадон за своето лечение. След като минат през поликлиниката, група от около 20 човека се мести на тревните площи пред бл. 913. Жителите на блока се организират, за да съберат подписка и снимков материал, които да входират при кмета на район "Люлин" Милко Младенов. 
По думите на хората, мястото не е подходящо за целта, защото се намира в непосредствена близост до 40 СУ "Луи Пастьор", до пощата, до жилищни блокове, а на гърба на поликниката е разположен пункт за детска млечна кухня, където всекидневно майки с малки деца взимат храна. Освен преместването на центъра, жителите на съседните на поликлиниката блокове искат тревните площи да бъдат изчистени, а дърветата да бъдат окастрени, така че да има пряка видимост, а в храстите да не е възможно да се крият хора.
"Проблемът съществува от 4-5 години, откакто има метадонов център, но напоследък наркозависимите стават все повече и са агресивни. Всеки ден между 12:00 и 15:30 часа се събират огромни групи зависими, които са в неадекватни състояния след приема на метадон или други опиати. Инжектирането става в междублоковото пространство и навсякъде е осеяно с инжекции", разказа Нели Накова, която живее в района. 
Ние се свързахме с кмета на "Люлин" Милко Младенов, за да разберем какво може да направи районната администрация, за да живеят по-спокойно хората от съседните на поликлиниката блокове.
Младенов обясни, че този проблем съществува от много години и се ангажира да направи всичко възможно, за да изчисти терените, които се оказаха частни. 
"Многократно със служителите на 9-то РПУ сме говорили по проблема и те имат засилено полицейско присъствие, особено по време на часовете, когато се раздава метадон на зависимите. Възможно е числеността на нуждаещите се тази година да се е увеличила, което води до конфронтация помежду им и насаждане на напрежение в района. Надявам се много от хората, получаващи тази помощ, да влязат в правия път. На територията на София има около 20 такива центъра и с много от районните кметове сме коментирали темата. Решението според мен е в засилената охрана от страна на органите на МВР", коментира Младенов.  
Младенов коментира още, че не е много подходящо подобни центрове да са между жилищни блокове и образователни институции, но от друга страна има нужда от тях. 
Екипът на предаването "Вашият глас" ще проследи какво ще се случи на това място и дали исканията на жителите от бл. 913 ще бъдат изпълнени. 

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл. 

Ако и вие имате неразрешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg, или на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37

Пътуване към общочовешките ценности с изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек"

Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..

публикувано на 04.02.25 в 14:45