У нас по инициатива на специалисти по спешна медицина, кардиолози, студентски и други младежки неправителствени организации започва седмица за повишаване на информираността за сърдечния арест с редица събития.
Сърдечният арест, наричан още внезапна сърдечна смърт е състояние, при което за спасяването на човека фактора време е от изключително значение. Според националния консултант по кардиология проф. Иво Петров задължително е да се реагира навреме – до първите 8 минути. След това дори да се възстанови циркулацията, мозъчните клетки загиват.
Ако се направи сърдечен масаж на пациента в първите 6-8 минути, шансът за оцеляване на пациента е 90 на сто, посочи д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
С всяка изминала минута шансовете за оцеляване на пациента намаляват с 10 процента. До пристигането на медицинския екип обаче минават между 6 и 12 минути.
Затова от 2012 г. у нас специалистите настояват за масово обучение на ученици и възрастни, за разполагане на дефибрилатори на оживени обществени места, да се прилага на практика телефонен инструктаж на свидетели.
По думите на националния консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов в случай на инцидент свидетелите често пъти си казват „Има кой, има си специалисти за тази работа“, но това не е добро поведение. Трябва да разберем, че няма кой. Ние всички сме тези, които можем да окажем първите животоспасяващи действия на хората до нас. Принципите са колкото по-рано, по-бързо и по-силно – толкова по-добре. И неспециалист може да помогне.“
Повече информация можете да намерите в репортажа, както и тук.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..