У нас по инициатива на специалисти по спешна медицина, кардиолози, студентски и други младежки неправителствени организации започва седмица за повишаване на информираността за сърдечния арест с редица събития.
Сърдечният арест, наричан още внезапна сърдечна смърт е състояние, при което за спасяването на човека фактора време е от изключително значение. Според националния консултант по кардиология проф. Иво Петров задължително е да се реагира навреме – до първите 8 минути. След това дори да се възстанови циркулацията, мозъчните клетки загиват.
Ако се направи сърдечен масаж на пациента в първите 6-8 минути, шансът за оцеляване на пациента е 90 на сто, посочи д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
С всяка изминала минута шансовете за оцеляване на пациента намаляват с 10 процента. До пристигането на медицинския екип обаче минават между 6 и 12 минути.
Затова от 2012 г. у нас специалистите настояват за масово обучение на ученици и възрастни, за разполагане на дефибрилатори на оживени обществени места, да се прилага на практика телефонен инструктаж на свидетели.
По думите на националния консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов в случай на инцидент свидетелите често пъти си казват „Има кой, има си специалисти за тази работа“, но това не е добро поведение. Трябва да разберем, че няма кой. Ние всички сме тези, които можем да окажем първите животоспасяващи действия на хората до нас. Принципите са колкото по-рано, по-бързо и по-силно – толкова по-добре. И неспециалист може да помогне.“
Повече информация можете да намерите в репортажа, както и тук.
Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..