Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличават се доходите на висшистите

Снимка: БГНЕС
Безработицата сред  висшистите в страната за първи път от седем години насам е под  4 %. Това показаха резултатите от новото издание на Рейтинговата система на висшите училища в България за 2018 година. За последните пет години студентите са намалели с 15%, но реализацията по избраните от тях специалности се е увеличила. Софийският университет се нарежда на първо място - що се отнася до хуманитарните специалности, а Американският университет държи първото място в направление икономически науки. 
Най-високи доходи след завършването си получават студентите от специалностите "Информатика", "Математика", "Компютърна техника" и "Металургия ". Увеличава се броят на студентите по медицина, а най-големият спад се отчита при най-масовите направления - икономика и администрация и управление. 
В момента 13% от българските студенти учат в частни университети. Чужденците, които се обучават в България, са се увеличили драстично за последните пет години, като най-много от тях са студенти по медицина.
На първо място, с най-голям брой професионални направления - 17, остава Софийският университет. Що се отнася до най- добрата реализация на пазара на труда и най-ниската безработица, за поредна година това са студентите, завършили "Медицина", "Фармация" и "Стоматология". Най-ниско остава приложението на висшето образование сред завършилите "Туризъм". Студентите по туризъм не се реализират в сфери, изискващи висше образование, а учащите социология и социални грижи са достигнали минимум, който не е желателно да се преминава.
Рейтинговата система показва, че половината от студентите се реализират по специалности, които не изискват висшето им образование, паралелно с това се отчита, че доходите на завършилите висше образование нарастват - средно 867 лева на над 1100 лева през тази година.
Министър Красимир Вълчев съобщи, че според рейтинговата система от МОН отчитат видимо увеличение на научната продукция на висшите училища като обем и качество, също така и като въздействие. В момента МОН прави изследване дали рейтинговата система е взета предвид при избора на студентите на университет, а данните ще са готови през февруари 2019 година.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 13.11.24: Как това НС да направи бюджет за влизане в еврозоната и въобще – бюджет...

Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..

публикувано на 13.11.24 в 18:40

Авария остави без парно големи части на столицата

Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София".  Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..

публикувано на 13.11.24 в 18:03

Демонстрации, забавни експерименти и лекции в Деня на отворените врати на Физическия факултет

Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..

публикувано на 13.11.24 в 17:25
Ясен Цветков

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България  (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..

публикувано на 13.11.24 в 17:17

КНСБ: Има риск минималната заплата да не достигне 1077 лева

Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

"Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"

Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...

публикувано на 13.11.24 в 15:45
Георги Захариев

Георги Захариев: Свръхрегулации допринасят за изоставането на Европа

САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..

публикувано на 13.11.24 в 15:15