Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване сред близки на болни:

Деменцията все още се стигматизира, а грижата за засегнатите е проблем само на близките им

В България няма дневни центрове за хората, страдащи от заболяването

Обществото не е достатъчно информирано за деменцията, това смятат 95 на сто от участници в непредставително проучване, реализирано по проект на Фондация "Състрадание Алцхаймер България", финансиран от Инициативата за европейските фондации в областта на деменцията (EFID). 77% от участниците заявяват, че липсва и информация за социалните институции, които осигуряват помощ за тези пациенти. У нас все още заболяването се стигматизира, а справянето с проявите на заболяването остава проблем само на близките на засегнатите, коментира социологът, работил по проучването, д-р Венелин Стойчев:

Снимка"Предпоставката са ценностите в обществото ни, защото до тогава, докато смятаме, че това заболяване и въобще болестта е нещо, което е срамно, когато не искаме да говорим за това, няма как нито да споделяме информация, нито как да мобилизираме ресурса, който има обществото, за да се справим с този проблем.  Хората не са информирани, защото тези, които знаят, се срамуват да кажат, че имат такъв проблем. Затова той се привижда у нас все още като частен и остава у дома. Всеки индивидуално се бори, докато загуби свой близък и това, което е натрупал като знание и информация, няма как да го предаде на останалите".

Болните от деменция имат нужда от подкрепа, не всичко се измерва в пари, коментира пред Радио София Елена Трифонова от Фондация "Състрадание Алцхаймер България". По думите й, обаче сериозен проблем е и липсата на ранна диагностика. В рамките на проекта на фондацията за популяризиране на добрите практики, осигуряващи по-добър живот на хората с деменция, в София и Варна са сформирани групи за взаимопомощ на техните близки.

Снимка"В света се работи изключително много за тази болест, нашата организация е член на Световната Алцхаймер организация и асоцииран член на Алцхаймер Европа и се опитваме да следим новостите и иновациите в тази сфера. В България липсват много неща - подпомагане на хората с деменция и техните близки. Правим групи за самопомощ - събиране на близките на болните за обмяна на информация и подкрепа. Не всичко струва пари. Нашата здравна система се нуждае от реформиране, към други заболявания също има дефицит, но виждаме, че статистиката е страшна. Преди няколко години според статистика на СЗО на всеки 4 секунди един човек се разболявал от деменция, сега вече - на всеки 3 секунди. Бързо нараства броят на засегнатите, а в България няма ранна диагностика".


Елена Трифонова добави, че трябва да се работи за повишаване на културата на хората и информираността относно заболяването. Необходима е и система за откриване на изчезнали хора с деменция. Фондацията смята, че трябва да работи активно с полицията в тази насока, както и с различни институции, заведения и доставчици на услуги. Освен лечението, от изключително значение е и ежедневната грижа за болния - изграждането на дневни центрове за хората с деменция, което ще позволи на близки на болните да ходят на работа.

Още от разговора ни с Елена Трифонова и социолога д-р Венелин Стойчев чуйте в прикачените файлове!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арестувани са агресивни мъже, предизвикали нападения в столичен мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..

публикувано на 22.11.24 в 11:05
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40