Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна платформа в помощ на точните науки

“Тинозавър” е образователна платформа и набор от авторски комплекти за програмиране, роботика и електроника, която е с отворен код. Обучението се фокусира върху инженерните аспекти на програмирането и вече се използва от университети и училища не само у нас, но и в Канада, САЩ, Германия и в Мексико.

Създадохме една платформа, която помага на преподаватели в училища, университети и школи да преподават електроника, роботика, програмиране и математика, комбинирани в един по-забавен, интересен, практически ориентиран и модерен, според съвременните методи за преподаване, начин, разказва Невен Боянов - основател на компанията, създател на платформата, която спечели специалната награда в категорията “Иновативно стартиращо предприятие” в конкурса “Иновативно предприятие на годината”.

Боянов започва да се занимава с проекта преди 4 години, с идеята да си помага за преподавателската дейност по софтуерно инженерство във Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

Според него интересът към математиката е малък заради начина, по който се преподава предметът. Малко учители имат досег с реалното приложение на математиката в практиката и учениците трудно разбират, защо учат формулите и ако няма някой, който да им обясни как се прилагат, на учениците им става скучно и на по-късен етап трудно, казва Боянов.

В платформата се набляга на интердисциплинарния подход (обясняват се взаимовръзките между математиката, физиката и химията). Според Боянов един от проблемите платформата да бъде по-разпространена у нас, е страхът от експерименти, че може нещо да се промени, а също и страхът от провал. Това е и причината засега платформата (базовите материали) да е само на английски език - защото повече се използва в чужбина.

Роботиката в образованието погрешно се разбира като игра, смята иноваторът и обяснява, че има компоненти от платформата, които могат да се използват и за обучение, и за игра, но и за нещо практично, което може да се направи (като домашен будилник или алармена система, например).
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Невен Боянов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04