Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да спасим Царската гара или просто да забравим

Старата Царска гара в село Казичене все още съществува, но бъдещата ѝ съдбата е неясна. Строежът на гарата започва между 1906 -1911 г. и съвпада със закупуването на чифлика "Чардаклия" от цар Фердинанд и изграждането на двореца "Враня".

Първоначално е построена централната част на гарата в типичен виенски стил, а в последствие е разширена с два салона. След като царското семейство напуска България завинаги, гарата е иззета в полза на народа, като последните нотариални документи сочат, че на 17 ноември 1981 г. е зачислена към Районен народен съвет "Девети септември", който попада в днешните очертания на община Панчарево.

Каква е съдбата на тази сграда закодирала частица от българската история в стените си? Антон Владимиров, кмет на село Казичене разказва, че просто една щастлива случайност спасява гарата от това да бъде разрушена.

"През 2008г. Национална компания железопътна инфраструктура искаха да я съборят без да уведомят никой. Една сутрин отивайки на работа, видях строителна бригада да обикаля около сградата. Спрях да ги попитам какво ще правят, да не би да са започнали ремонт, а те отговориха, че ще я събарят. Няма как да стане...и тогава я регистрирах като паметник на културата".

На пътя на гарата е предвидено да преминава скоростно жп трасе София-Пловдив-Свиленград, част от международен транспортен коридор. През годините Антон настоява, Царската гара да бъде включена в общия меморандум за европейски средства по проекта за изграждане на трасето. За съжаление това не се случва.  
 
Отречена и обречена, но чакаща с надежда денят, в който всички ще си спомним за нея, Царската гара остава с неясно бъдеще. Здравко Йончев ни разказва за духа на гарата, който тлее под олющената мазилка, готов да пламне с пълна сила подобно на огъня горял в двете кахлени печки отдавана откраднати от централното фоайе на гарата.

"Гарата трябва да има живот в съвременния свят. Не може да бъде просто паметник, който да си седи без да е част от нашите ценности. ... Ако е паметник на културното наследство, то каква памет пренася? Ако стремежът ни е да напомня за загиналата, изгубена и забравена България преди комунизма и гарата символизира това време с разпадането и цялата си разруха... да може би това е добър начин да разкажем на поколенията за онова минало време".  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02