В следващите месеци до лятото, младите хора ще изследват какви пречки срещат като дискриминация и полово базирано насилие в университета. Младите хора от клуб "Студентско общество за равенство" тръгват от личните си преживявания и се оказва, че най-честата ситуация, в която влизат студентките, са сексуалните намеци от страна на техни преподаватели.
Това не са просто вицове, а практики за оценки срещу секс, споделят студентите в "Радиоприемница". Факт е, че много от момичетата се страхуват да разказват подобни ситуации, защото се притесняват, че споделянето може да им попречи да завършат.
Проблемът съществува, но не е изследван и не са ясни неговите измерения. За това първо ще се съберат разказите, а след това ще се споделят с обществото. Проектът включва и представяне на овластяващите фактори, т.е. къде момичета да търсят подкрепа. Според студентките Глория Филипова и Нели Кацарска, преподавателите подкрепят този проект, въпреки че СУ все още не е добро средище на феминизъм.
В конкурса за феминистки идеи на Българския фонд за жените участваха 43 организации от 22 населени места. Одобрени за реализиране бяха 10 инициативи, които ще бъдат изпълнени в 5 населени места. Максималната сума, с която една проектна инициатива ще бъде подкрепена от БФЖ, е 3000 лева. В София ще бъдат развити четири идеи. Проектите са на фондация „Изящни дела“, СНЦ „Хладилника“ / ЛевФем, Студентско общество за равенство и сдружение „Институт по медиация и управление на спорове”.Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..