Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Гешанова: Пушенето на наргиле също вреди

Не, "водните лули" не са играчки
Снимка: БГНЕС
Хората, които използват електронни цигари е по-вероятно да имат проблеми със сърцето, отколкото тези, които не ползват - става ясно от проучване направено в САЩ.

След като са направени корекции относно възрастта, пола, индекса на телесна маса, нивата на холестерол, кръвно налягане и използването на тютюн, се е изяснило, че хората, които пушат електронни цигари имат 34% по-голям риск да получат сърдечен удар. Освен това те имат с 24% по-голям шанс да развият коронарна болест и с 55% е по-вероятно да страдат от депресия или тревожност, показва проучването.

„Досега малко се знаеше за кардиоваскуларните събития и връзката им с използването на електронни цигари”, казва Мохиндър Виндхиял, асистент-професор в Медицинския университет в Канзас, който е и водещ автор. - Данните подсказват, че трябва да се предприемат повече мерки за осъзнаване на опасността от електронните цигари”


В България след водещата здравна парламентарна комисия членовете на образователната комисия също одобриха промени в Закона за здравето, с които се предлага регламентирана забрана за пушене на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн, както и ограничения в продажбата за деца.

По данни от изследване на СЗО България се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле поне веднъж седмично сред децата между 11 и 13 години и второ място сред 15-годишните.
След породените дискусии за и против предложените рестрикции повече яснота надяваме се да внесе д-р Гергана Гешанова, която е специалист по вътрешни болести и по превантивна медицина, председател на Национална коалиция за живот без тютюнев дим.

Мерките срещу пушенето и "модата" на наргилето - и у нас, и в Европа - даже закъсняха - категорична е д-р Гешанова. - Явно не си даваме сметка каква е вредата. Битува някакво убеждение, че щом димът минава през вода, то вредата е по-малка. Остават малки частици, които остават, не само се вдишват, но и навлизат по-дълбоко в дробовете. Горенето и ароматите допълнително влияят негативно върху различни системи на човешкия организъм.
Създаваната от пушенето зависимост не води до добро, и това трябва да осъзнаят младите хора.

Освен всичко останало "водната лула" се ползва от много хора и това води до разпространение на туберкулоза, някои форми на хепатит и други заразни болести.

Чуйте още по темата в разговора с д-р Гергана Гешанова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17