Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Къщата на Гешов" - изчезващата стара София


В предаването "Вашият глас" днес говорихме за изчезващите, красиви и стари сгради в София. Потърси ни Маргарита Пенева, за да изкаже възмущението си от полуразрушената къща на Иван Гешов на бул. "Патриарх Евтимий". Пенева разказа, че е станала свидетел на разпада на къщата, тъй като живее в района и всекидневно минава оттам.

"Не мога да разбера защо тази сграда е оставена да бъде разрушена. Няма покрив, прозорци, сложен е за пешеходци ламаринен покрив, но ако се срути къщата, дали ще спаси хората, които минават отдолу?", попита нашата слушателка.

Настоящият собственик на сградата от 248 кв.м е "Артемида БСИ", с представител Аделина Пишинова, показва справка в Имотния регистър.

Потърсихме за коментар кметът на район "Средец" Мария Ачкова, която обясни, че многократно е изпращала предписания на собствениците, както и че няколко пъти са изпращани писма до Столичната община за къщата.

"Районната администрация има общи задължения за безопасност на сградите, които са в района - да припомня, да дава предписания до собствениците, за да ги поддържат в състояние, в което да не застрашават живота и имуществото на другите хора. 
За паметниците на културата правомощията почти изцяло са към Направление "Архитектура и градоустройство". По Закона за културното наследство те трябва да се грижат и произнасят за тези сгради, както и естествено - Националният институт за паметници на културата", посочи Ачкова.

Същинският проблем на повечето сгради - паметници на културата е, че са частна собственост. Това заяви преди дни министърт на културата Боил Банов. По думите му, има собственици, които са злонамерени - търсят и чакат разрухата. Това, което стана ясно е, че за къщата има съгласувани проекти за надстрояване с имплементиране. 
По думите на Банов, там в момента не може да се работи заради строежа на метрото. 
Проектите ще бъдат прегледани и при наличие на забележки ще бъдат върнати за преразглеждане. По проект старата фасада трябва да остане - като част от новата сграда. Министърът каза още, че ако се наложи, ще бъде проведено обществено обсъждане и ако хората не желаят такъв тип сграда, мнението им ще се вземе предвид. 


Цялото предаване - чуйте в звуковия файл. 

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23