"Дълго време бяхме само със собствен ресурс, от миналата година нещата се промениха, държавата ни повярва, получихме европейско финансиране, спечелихме един доста сериозен проект и благодарение на това сега развиваме изключително много разнообразни дейности, които са в помощ на децата, с които работим.
Ние отдавна знаем, че всяко дете е уникално, че има собствен талант, че е различно от останалите и нашата цел беше да открием този потенциал.
Сега, с помощта на тази програма, това става възможно", обясни Богдана.
"Отначало наехме психолог, за да направи диагностика на децата, да ги обследва и насочи към определена сфера, където те са най-силни. Така в момента имаме ателиета, готварски курс, керамика и грънчарство, хип-хоп, попинг, пеене.
Много фирми от частния сектор, юридически и физически лица, ни се доверяват, а всеки е свободен да избере в какво точно може да ни помогне и не сме сами", допълни тя.
Оля Ленкова посочи, че това, което най-силно ги отличава от другите фондации, е работата на терен.
"Ние сме с тези деца всеки един ден, знаем техните потребности така, както ги знае персоналът в центровете за настаняване от семеен тип. Това са хората, които обгрижват децата и са най-близко до тях. Но ние сме наравно с тях.
Чрез екипна работа се търси и стига до това, от което най-много има нужда всяко дете.
Тръгваме от детето, от индивидуалността на всяко едно дете, от неговата потребност, от това, в което то се чувства най-силно, най-уверено и развиваме неговите качества.
Тези деца, доста от тях са с дефицити, но доста от тях са и с потенциал и капацитет, който трябва да се развива. Оставим ли ги просто така, нещата няма да се случат по правилния начин, а все пак ние се борим тези деца да бъдат достойни граждани на нашето общество, да бъдат сред нас, сред обществото, да имат адекватна и достойна работа, да се развиват по правилен начин, да създадат семейство, което да бъде адекватно, да бъде красиво, бих казала. На това ги учим – на социални умения", казва Оля.
Оля и Богдана поясниха, че не търсят и не убеждават дарителите си да даряват.
Фирмите и хората сами намират фондацията и искат да знаят повече за дейността ѝ, за да преценят дали да подкрепят някоя от каузите.
Разказаха и за работилниците, по време на които показват работата си с децата, а последната от тях е била е посветена на 1 март, когато дарители и приятели на фондацията са изработвали мартеници, предназначен за благотворителни събития.
Клубчето на фондация „Дечица“ пък е отворено за всички хора, които искат да видят и да се запознаят с работата на фондацията.
Богдана и Оля казват, че нямаше да могат да съществуват вече 10 години без доброволците, които осъществяват най-важната част от работата – менторската програма.
"Децата имат нужда от много неща, но най-вече от общуване с близък, важен, значим за тях възрастен, с когото да изградят доверени и близки отношения, на когото могат да разчитат, да споделят, да знаят, че ще бъде винаги до тях и ще ги подкрепя.
Това са менторите, които търсим постоянно и те ни намират. Менторите, които години наред, един път седмично, даряват няколко часа от времето си, за да общуват пълноценно и пълнокръвно с едно дете.
Ефектът върху децата се вижда, защото тези, които си имат „батко“ или „кака“, са видимо по-спокойни, самоуверени, щастливи и много свободно могат да говорят за чувствата си и вярваме, че имат много по-големи шансове за реализация в бъдеще."
А потребността, която води менторите, макар всеки да има своята лична история, е да даряват – време, внимание, отношение.
Работата им се състои в това да осъзнаят потребностите на детето, като всички те знаят, че трябва да дадат много от себе си, без да очакват нещо в замяна.
Много важна част от работата на Фондацията с децата е професионалното развитие. За целта от фондацията се обръщат към спонсори, дарители и познати, а молбата е децата да посетят офисите им и всеки да разкаже по интересен и вълнуващ начин за професията си.
Така децата се запознават с най-разнообразни професии – научават какво правят хлебарите, сладкарите, продавачите, радиоводещите, печатарите, адвокатите ...
Освен вълнуващо за децата, това преживяване запалва искрата у тях, а част от фирмите вече канят децата на летни стажове.
Още за работата на Оля и Богдана, за децата, които биват подкрепяни от фондацията, за техните истории и потребността на менторите им да станат част от тях, за социалните заведения и семейна среда - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..