"Едно от големите направления на превенцията е ранното детско развитие. Това означава подкрепа на родителите и особен акцент към родители в рискови групи и общности – възрастови или други. Има нужда от продължаване на една добра практика която тръгна със създаване на такива услуги за ранно детско развитие в цялата страна, които са на проектен принцип, т.е, финансират се по проект. Според мен те трябва да продължат своето развитие, да бъдат достъпни за всички хора и да се финансират от социалния бюджет", каза проф. Петрова.
"За мен има един много ключов въпрос и проблем в България. Този въпрос директно засяга качеството на предоставяните подкрепа, грижа и услуги. Това е въпросът за компетентността на хората, които го правят. Мисля, че сме единствената страна в Европа, в която социални работници могат да бъдат хора, които са завършили какво ли не, включително и нищо може да не са завършили. Психолози, които са учили по година, година и половина - неясно какво и къде. Ние имаме места в страната, в големите градове, където има съсредоточен потенциал, най-вече в услугите, които се предоставят от частни доставчици, от неправителствени организации или други, които се опитва да доказват качество, въвеждат вътрешни стандарти за професионална квалификация, за развитие на екипа. Има и в общинските услуги добро качество някъде, но мисля, че то е далеч от това, което е необходимо на хората, тъй като рискът и при деца, и при родители, е сериозна и трудна тема и не може всеки да работи с нея, а у нас битува такова разбиране – всеки може да бъде социален работник , психолог, терапевт, всеки може да прави всичко."
Проф. Петрова поясни, че когато говорим за семеен тип грижа, не трябва да става дума за това децата да бъдат по-малко на едно място, а става дума за отношения, за връзки, които могат да бъдат създадени само от много подготвени хора.
Децата, които са изведени от семейна среда, или са изоставени и живеят в тези места, имат много по-дълбоки потребности от една много по-професионална намеса, повече разбиране за организиране на ежедневието им, за връзка с тях, така че действително грижата в тези центрове да бъде близка до семейния тип. Да има връзки, принадлежност, близост, психологическо инвестиране. Това отсъства на повечето места и когато тези деца станат тийнейджъри има огромен проблем и тогава идва отново некомпетентността и се казва – тези деца, които имат прояви, трябва да ги затворим отделно. И това се говори от експерти на Министерството на труда и социалната политика.
Става дума за много голям професионалност, която не се гарантира в момента и аз се надявам с новия закон за социалната политика да се въведат стандарти за професия, за обучение, за непрекъснато повишаване на квалификацията. И да има оценка на работата във връзка с постигнатите резултати."
Проф. Петрова посочи, че би следвало да се професионализира приемната грижа, а целия разговор с нея - чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.В новата седмица в студиото на "Форум" своите коментари по злободневни теми от обществения и политическия живот ще дадат политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Ето и част от темите, по които ще коментират гостите на Лъчезар Христов: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията Политиката на..
Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Това показват резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас. Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12..
Над 900 отводнителни съоръжения са почистени за последните два месеца по основни трасета, свързващи града. Това съобщава на сайта си Столичния инспекторат. Целта е да се осигури проводимост на дъждоприемните шахти като се почистват наноси и отпадъци. Процесът се извършва механизирано със специализирана техника в условия на безопасност...
Остри въпроси към днешната демокрация задават с/в творби в галерия "Квадрат 500" двама художници с различна националност, но известни със своите провокации и чувствителност по обществено значими явления и събития. Андрей Молодкин (Русия) и Сантяго Сиера (Испания) за пръв път се представят в България. Тяхната съвместна експозиция,..
Има още време докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп влезе в длъжност в началото на следващата година, но намеренията му дават основание на редица европейски държави да се опасяват от зараждаща се търговска война. Засега за плановете на Тръмп може да се съди по смелите му заявки от предизборната кампания за универсална митническа ставка..
Наградите Effie са известни сред комуникационните експерти, рекламодателите и агенциите в световен мащаб като най-изявеното признание в бранша и награждават всички форми на маркетингови активности, които допринасят за успеха на търговските марки. Организатор на конкурса у нас е Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА). Тези награди са..
Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда различните методи/школи на обучение, особеностите на кастингите и някои професионални тънкости и..