Сдружението работи усилено за популяризиране на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници като устойчива алтернатива на конвенционалните начини за производство на енергия.
Сред сериозните екологични проблеми в България се оказва замърсяването на въздуха. „За Земята” работи за информирането на гражданите за проблема, изграждането на мрежа от активни граждани и организации, намиране и прилагане на решения и застъпничество пред държавните и общински орган. Лична кауза за Данита Заричинова е и темата за нулевите отпадъци.
„Опитваме се да се борим с проблема, но и да даваме решение. В България мръсният въздух е свързан с битовото горене, според анализ на Сдружението, продължаваме неефективно да се отопляваме, а мерки трябва да се вземат и на национално и на общинско ниво. Това отопление е свързано и с доходите на хората, така че там и държавата трябва да се намеси с по-добри политики“, каза Данита.
По повод предложението на Сдружението за смяна на традиционни печки, Данита посочи, че 30 домакинства са получили пелетни печки, които са много по-ефективни и сега, когато приключва първият отоплителен сезон, се очаква и мнението на хората. Следващата стъпка е това да се случва в повече домакинства и повече общини.
Относно хората, които разчитат на енергийни помощи, Данита посочи, че това трябва да се разреши между институциите, които са отговорни и с помощта на гражданските организации.
„Има и примери от други страни, които биха могли да се приложат в зависимост от националните характеристики. Трябва хората да бъдат информирани, защото хората с ниски доходи използват отпадъците за печките си за отопление, което е вредно за околната среда и човека, който ползва това отопление“, коментира Данита.
Тя посочи, че заради наличието на екологични проблеми във всякакви аспекти, се налага различните организации да са обединени и да комуникират ежедневно.
Данита обясни, че каузата за нулеви отпадъци се изразява в това да има умно управление на отпадъците с идея за предотвратяването им.
Един от начините е да ползваме по-малко неща, които ще изхвърлим съвсем скоро, като вместо това използваме продукти , които могат да се употребяват повече време, могат да бъдат ремонтирани или поправени по някакъв начин.
Данита коментира, че е важно да изхвърляме разделно отпадъци, което, обаче, е много свързано с това как общината управлява тези отпадъци и каква система въвежда за разделното събиране, защото всеки от нас може да се стреми към намаляване на отпадъците си, но трябва да има и подкрепата на мястото, където живее, за да се случва това най-ефективно.
„Това, което ние искаме да се случи в българските общини, е да има индивидуално разделно събиране, а не „анонимни“ контейнери по улиците, към които никой не носи отговорност. Да има контейнери пред всеки блок или къща, да има кофи не само за рециклируемите отпадъци, а и за биоотпадъците, хранителни и растителни, които могат да бъдат превърнати в компост или биогаз.
Данита допълни, че в много държави в въведено правилото „плащаш, колкото изхвърляш“, което стимулира хората да бъдат по-мотивирани в грижата за отпадъците си.
Още за добрите примери, които можем да приложим и последваме – чуйте от разговора на Катя Василева с Данита Заричинова.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..