Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данита Заричинова за индивидуалното разделно събиране и умното управление на отпадъците

Снимка: pixabay.com
Днес наш събеседник в "Радиоприемница" беше Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“. Дейността на организацията е съсредоточена в сферата на опазване и възстановяване на околната среда.

Сдружението работи усилено за популяризиране на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници като устойчива алтернатива на конвенционалните начини за производство на енергия.

Сред сериозните екологични проблеми в България се оказва замърсяването на въздуха. „За Земята” работи за информирането на гражданите за проблема, изграждането на мрежа от активни граждани и организации, намиране и прилагане на решения и застъпничество пред държавните и общински орган. Лична кауза за Данита Заричинова е и темата за нулевите отпадъци.

„Опитваме се да се борим с проблема, но и да даваме решение. В България мръсният въздух е свързан с битовото горене, според анализ на Сдружението, продължаваме неефективно да се отопляваме, а мерки трябва да се вземат и на национално и на общинско ниво. Това отопление е свързано и с доходите на хората, така че там и държавата трябва да се намеси с по-добри политики“, каза Данита.

По повод предложението на Сдружението за смяна на традиционни печки, Данита посочи, че 30 домакинства са получили пелетни печки, които са много по-ефективни и сега, когато приключва първият отоплителен сезон, се очаква и мнението на хората. Следващата стъпка е това да се случва в повече домакинства и повече общини.

Относно хората, които разчитат на енергийни помощи, Данита посочи, че това трябва да се разреши между институциите, които са отговорни и с помощта на гражданските организации.

„Има и примери от други страни, които биха могли да се приложат в зависимост от националните характеристики. Трябва хората да бъдат информирани, защото хората с ниски доходи използват отпадъците за печките си за отопление, което е вредно за околната среда и човека, който ползва това отопление“, коментира Данита.

Тя посочи, че заради наличието на екологични проблеми във всякакви аспекти, се налага различните организации да са обединени и да комуникират ежедневно.

Данита обясни, че каузата за нулеви отпадъци се изразява в това да има умно управление на отпадъците с идея за предотвратяването им.

Един от начините е да ползваме по-малко неща, които ще изхвърлим съвсем скоро, като вместо това използваме продукти , които могат да се употребяват повече време, могат да бъдат ремонтирани или поправени по някакъв начин.

Данита коментира, че е важно да изхвърляме разделно отпадъци, което, обаче, е много свързано с това как общината управлява тези отпадъци и каква система въвежда за разделното събиране, защото всеки от нас може да се стреми към намаляване на отпадъците си, но трябва да има и подкрепата на мястото, където живее, за да се случва това най-ефективно.

„Това, което ние искаме да се случи в българските общини, е да има индивидуално разделно събиране, а не „анонимни“ контейнери по улиците, към които никой не носи отговорност.  Да има контейнери пред всеки блок или къща, да има кофи не само за рециклируемите отпадъци, а и за биоотпадъците, хранителни и растителни, които могат да бъдат превърнати в компост или биогаз.  

Данита допълни, че в много държави в въведено правилото „плащаш, колкото изхвърляш“, което стимулира хората да бъдат по-мотивирани в грижата за отпадъците си.

Още за добрите примери, които можем да приложим и последваме – чуйте от разговора на Катя Василева с Данита Заричинова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51