Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да преодолеем стреса от смяната на времето

Снимка: Архив
На 31 март в 3.00 ч. през нощта преместихме стрелките на часовниците си с 1 час напред, за да преминем към лятно часово време. И така ще бъде до 2021 г., когато страните в ЕС ще изберат в кое време да останат - зимното или лятното. Тази смяна на часовото време през март съвпада и с появата на пролетната умора, вследствие на смяната на сезоните.

"Психиката на човека е много чувствителна на всяка промяна, която не подлежи на негов личен контрол. Именно това е проблемът при смяната на сезоните и часовото време. Обикновено есенно време хората са по-склонни да бъдат депресивни, но има и пролетна депресия, която прилича много на пролетна умора, но понякога преминава в депресивно състояние, което става устойчиво", обясни психологът Ина Антонова. 

Психологът Ина Антонова

Затова е добре да се обърне към специалист всеки, който повече от две до четири седмици е в лошо настроение и е отпаднал, не се справя с ежедневните си ангажименти и губи мотивация.

Самото часово време, обяснява специалистът, е вредно от гледна точка на това, че организмът ни има биоритъм, който е настроен по някакъв вид часовник, който ние сме преценили да следим, но в един момент този един час, свързан със смяната на времето, се оказва изключително стресов фактор. Ние не можем да се ориентираме правилно, тъй като сме свикнали да се будим и храним в един и същи часови пояс.

Ина Антонова обясни, че организмът ни се опитва да се настрои, но няма смисъл да мислим за конкретния час, а да следваме естествения си биоритъм и да се движим повече.

Какви съвети даде психологът Ина Антонова, за да се чувстваме добре по време на смяната на сезоните  - чуйте в звуковия файл. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51