Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Захарното дете“ не е книга за сладко детство, а универсален роман за възпитанието

Добре е да осъзнаем, че невинаги сме добрите в историята и да не живеем в лъжа, акцентира издателят Зорница Христова

Книгата „Захарното дете“, която от дни е в българските книжарници, разказва за тежките моменти от детството на едно момиче в края на 30-те и началото на 40-те години на ХХ век в Съветския съюз, озовало се в ГУЛАГ на 5-годишна възраст. Там Стела Нудолская се е научила да пише и чете, да играе с каквото намери и да не бъде роб, както го учела майка му. Детето имало толкова бяла кожа и толкова светла коса, че когато излязло от сталинския лагер и било принудено да се засели в Киргизстан, там го кръстили „Захарното дете“.

Автор е Олга Громова. Тя е руска писателка, който иначе се занимава с училищно образование – разказа в ефира на Радио София Зорница Христова, главен редактор на издателство „Точица“. - Книгата е написана по спомените на главната героиня Стела Нудолская, съдържанието е изцяло биографично. Преди около 2 години преводачката Здравка Петрова ни обърна внимание, че в произведението се описва парче от действителността, което сме на път да забравим.

Отначало Громова е смятала, че книгата ще събуди интереса главно у читатели от бившия социалистически лагер, но се оказва, че тя се чете и в западни страни (Белгия, Холандия, Франция) като универсален роман за възпитанието.

Някои читатели и специалисти правят аналогия с филма "Животът е прекрасен" на Роберто Бенини - с тази разлика, че събитията в книгата са реални и детето не е в никаква заблуда. Обща е топлотата между родител и дете, която се запазва през цялото време.

От историческите учебници човек невинаги научава истината, невинаги вижда грешките, които допуска (той или народът, към който принадлежи) и не си прави изводите, обяснява Зорница Христова. Човек смята, че е от добрите или е жертва, но това подлежи на осмисляне.

Важно е да знаем какво всъщност ни се случва, иначе просто живеем в лъжа.

Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова със Зорница Христова.

Олга Громова е родена през 1956 г. в Москва. Завършва библиотекарския институт и работи 25 години в различни библиотеки, половината от които – училищни. Не се смята за писател, макар че единствената й книга е преведена на няколко европейски езика и е получила литературни награди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57