Имунизационният календар е съобразен с препоръките на Световната здравна организация, които пък се базират на много проучвания.
Освен добре обосновани научно, препоръките са съобразени и с различните страни, според епидемиологичните особености.
Всяка една ваксина, преди още да излезе на пазара и да се ползва от хора, се проверява по много драконовски начин за безопасност и ефективност, обясни още д-р Стоицова. Тя опроверга слуховете за връзка между ваксините и аутизма – просто появата на това заболяване съвпада по време с възрастта, когато се поставят имунизациите. Тази връзка може би е най-проверяваната и многобройните проучвания отхвърлят подобна зависимост.
Има случаи, в които се препоръчва да не се поставят ваксини. Както за всеки препарат, има индикации и инструкции, а има и противопоказания. Тези изключения са описани и се знаят от лекарите. Те зависят и от съответния човек, и от вида на ваксината.
Общото и винаги валидно правило е: детето (а важа и за възрастния) трябва да е клинично здраво, когато му се поставя ваксина, независимо каква е тя.
Грипът ни е сред по-познатите заболявания и често това ни кара да губим от своята бдителност, допълни д-р Стоицова, но подчерта, че тя и семейството се ваксинират редовно преди зима. Грипът е виновен за много смъртни случаи, особено сред по-възрастните хора, при които често настъпват усложнения.
Ваксината не е идеална, ефективността ѝ варира всяка година.
Ваксинирането е не само отговорност към самите нас, но и към околните.
Вижте д-р Савина Стоицова, която ще участва в Софийския фестивал на науката на 12 май от 17 часа заедно с доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел “Вирусология” в НЦЗПБ. Там те ще говорят за ваксините и хората.
Преди това чуйте разговора с д-р Савина Стоицова в Радиоприемница.
Науката и научните постижения, стигат ли те до нас по достъпен начин и на достъпен език. С тези акценти в темата на седмицата продължаваме с днешното издание на „Радиоприемница“. За жанра "Научна стендъп комедия" гостуват Невена Христозова..
Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в двата звукови файла .
Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че..
От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна..
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..