Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Веселин Петров: Венозната болест е лечима, но движението може да я предотврати

Снимка: Георги Нейков
„Вземи краката си в ръце“ – под това мото Българско национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология започна кампания за повече информираност по отношение на венозната болест.

За появата на заболяването основно значение имат наследствеността и обездвиженият начин на живот. По медицинска препоръка и необходимост до операция стигат около 10 000 българи годишно. Около 30-40 хиляди се лекуват консервативно.

Хроничната венозна болест на долните крайници е едно от най-разпространените заболявания  в развитите страни на Европа и Северна Америка. За Стария континент данните сочат, че от лека форма на хронична венозна болест страда 80-85% от населението, а варикозни вени имат 60% от жените и 40% от мъжете.  

Заболяването е изключително разпространено, всеки трябва да обърне внимание на този проблем – подчерта в Часът на здравето председателят на Дружеството по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология проф. Веселин Петров. – Всички капилярчета, разширени венички и венули, които виждате по краката, са израз на вече появило се заболяване, макар и в ранен стадий. Да не говорим за тежките случаи – тромбофлебити, дълбоки венозни тромбози, при които има опасност за живота на хората.

Проф. Петров цитира колега от международен медицински форум, според който след 8 часа на едно работно място всеки човек има признаци на първа степен на венозна недостатъчност.

Вените не трябва да се натоварват с продължително седене или стоене. Човек трябва да се движи, това помага на кръвната циркулация.

Печенето на слънце на болни е забранено.
Спортове могат да се практикуват от пациенти с венозна болест, допълни още проф. Петров. Не бива обаче да се търсят рекорди, които изискват свръхнатоварване. Особено благоприятно се отразяват ходенето, леко тичане или водните спортове.

Чуйте целия разговор с проф. Веселин Петров, за да научите и видовете терапевтични подходи и кога се стига до оперативно лечение.

В рамките на инициативата ще бъдат организирани и поредица безплатни профилактични прегледи на тези, които желаят да проверят в риск ли са от разширени вени.
Прегледите ще се извършат в най-големите 8 български града в седмицата между 10 и 14 юни, според график, който ще бъде публикуван предварително тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атентатът в "Крокус" край Москва ще се използва за провоенен импулс в страната

Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД). Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната . Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин..

публикувано на 29.03.24 в 15:26

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19

Изкуственият интелект и влиянието му върху живота на човека

Новите технологии и изкуственият интелект промениха света драстично през последните години. Хуманоидните роботи все повече се запътват към домовете на обикновените граждани в Китай, пише в своя статия Никола Папукчиев от HiComm. Пред Радио София той сподели как изкуственият интелект ще повлияе на живота ни от тук нататък. „Преди..

публикувано на 29.03.24 в 12:16

Джип избухна в пламъци в центъра на София

Инцидент в центъра на София – джип избухна в пламъци в района на площад "Руски паметник". Пожарът е възникнал тази сутрин, съобщиха очевидци на стихията, които качиха клип от пожара в социалните мрежи. Към момента няма данни за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 29.03.24 в 10:08

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23