Една от "трите мечки" - Владимир Карамазов бе гост в "Радиоприемница" по Радио София. Над 400 представления в около 65 градове в цялата страна е равносметката, която направи актьорът на съвместната работа с Юлиян Вергов и Захари Бахаров (който в "Театър пред театъра" ще бъде заместен от Герасим Георгиев - Геро). Трите представления, които публиката ще види в началото на юли, ще бъдат и финалният акорд за досегашното общо сценично представяне на Вергов, Бахаров и Карамазов, включващо още постановките "Дакота" и "Арт". Вратата пред тях обаче остава отворена за нови съвместни проекти.
Има голяма разлика в поставянето на спектаклите на нормалната театрална сцена и това на открити сцени като площадите, коментира Владо Карамазов. Убеден е, че трябва да бъдат подбирани подходящите постановки именно за такива пространства, които да се вписват добре в околната среда. Самият той има какви ли не любопитни спомени от подобни спектакли в открити пространства, но заедно с това си дава сметка, че липсва основният елемент на комфорт, който е осигурен в театъра:
Аз, като актьор, се нуждая от тишина, от спокойствие и от концентрация. Навън това липсва, категорично. В момента, обаче, не се притеснявам по никакъв начин, защото излизам да играя "Спанак с картофи". Това представление сме го играли навсякъде, то е абсолютно адекватно на всякаква околна среда. Веднъж дори го играхме в ресторант, където имаше сватба, кючеци до дупка. Ние се забавлявахме, публиката също. Така че нищо не би ме стреснало, но при всички положения предпочитам да играя в театъра.
Актьорът се спря и на последното си увлечение - работата по официалния му сайт. Годините на сцената, вече цели 20, вероятно са една от причините, провокирали го да погледне към "неутъпкани територии", криещи своето предизвикателство:
Защото е нещо, от което аз уча, опитвам се да се развивам, опитвам се да стана добър в него. Сайтът е едно от тези неща. Моята професорка Надежда Сейкова винаги ни е казвала, че освен, че сме актьори, ние сме и личности, на които не малко млади хора ни подражават. И ние трябва да имаме съзнанието и за това. Социалните мрежи ми дават точно тази обратна връзка какво липсва на младите хора. И това, което мисля, че им липсва, е мотивация. Такава мотивация и светли примери, на които да подражават. Едно от нещата, които правя в сайта, е да запознавам моята аудитория точно с такива хора.
Владимир Карамазов бе категоричен, че творческата свобода е нещо постижимо. Тя е най-плодотворна, защото театърът е изкуство, което не може да се направи насила. Но за да стигнеш дотам, трябва да създадеш много неща отстрани, да си осигуриш този комфорт, което определено не е лесна задача. Самият той е начертал своя план и е поел по своя път към тази цел. А мъдростта в думите му пренася и в действията си. Вече се е научил да не се ядосва на заобикалящия го свят, осъзнавайки, че когато нещо трябва да се случи, то ще се случи независимо от всичко. Както и да приема нещата такива, каквито са...
Уеб редактор: Георги Петровски
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..