Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БТС отбелязва 124 г. от създаването си с масово изкачване на Черни връх

В “Турагент” обръщаме специално внимание на 124-годишнината от първото масово изкачване на Черни връх, организирано от писателя-хуморист Алеко Константинов. То бележи началото на туристическото движение у нас и създаването на Българския туристически съюз.

Вече няколко поредни години Съюзът заедно със Столичната община в лицето на фондация „Европейска столица на спорта“ и сдружение „Маратон“ изготвят програмата по честванията, които започнаха още от 23 август, с поднасяне на цветя на морената пред Народния театър „Иван Вазов”, откъдето през 1895 г. тръгват част от изкачилите най-високия връх на Витоша.

Тази вечер е посветена на Алеко Константинов - туристи-ветерани от цялата страна ще почетат писателя като четат негови произведения и се веселят на едноименната хижа на Витоша.

Кулминацията безспорно е в неделя 25 август, когато ще се проведе пешеходното изкачване до Черни връх. То ще премине на два лъча, каза експертът от БТС Мирослав Дачев.

Желаещите да се включат в изкачването, които не разполагат с личен автомобил, е добре да знаят, че могат да използват автобус с номер 63, стигащ до м. Златните мостове и автобус номер 66 до хижа “Алеко”. Именно от там започва и втория пешеходен лъч към Черни връх от 9.00 ч, като от толкова започва и планинското бягане „Витоша Рън“, само че от НДК.

Мирослав Дачев от БТС допълни, че след награждаването предстои и теглене на томболата за участниците в Националното движение „Покорител на десетте планински първенци”. От миналия август до сега в инициативата са се включили около 250 участници, като дори и през утрешния ден може да има хора, които се включват в предизвикателството, каза Мирослав Дачев, тъй като през предходните години именно с изкачването на Черни връх те завоюват званието.

Разбира се, честването на 124 г. на организираното туристическо движение е съпроводено с много забавление и музика.

По традиция денят се отбелязва през последния неделен ден от август в чест на първото масово туристическо изкачване на Черни връх на  Витоша на 27 август 1895 г., чийто инициатор е писателят Алеко Константинов.

Неговата пристрастеност към пешеходните преходи из природните красоти на любимата му Витоша оставят дълбока следа в историята на българското туристическо движение и името му става символ и негова емблема. Алековият призив “Опознай родината, за да я обикнеш!” и днес се знае от малки и големи, тръгнали по туристическите пътеки на България.През онзи августовски ден на 1895 г. на Черни връх се изкачват 300 души. Между тях е бил и патриархът на българската литература Иван Вазов.

Намеренията на Алеко Константинов са били на това място и тогава да стане учредяването на първото туристическо дружество в страната с председател Иван Вазов. Неочакваното и много бързо влошаване на времето осуетило това намерение на Алеко Константинов. Въпреки това събитието е било достатъчно, от историческа гледна точка, за да се счита като рождена дата на организираното туристическо движение в България затова и Българският туристически съюз също отбелязва 124 г. от създаването си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18