По данни на МОН 395 са иновативните училища в страната, а само в София са 79.
Спецификите на учебните заведения са различни, затова и иновациите са многообразни.
Гостите днес са от 19-о средно училище „Елин Пелин“. В него се изучават английски и немски език, но и норвежки и датски (единствено такова школо в страната), има изграден център за лидери и програми по предприемачество. Допреди 5-6 години тук са учили 270 деца, а сега –1100.
Училището е привлекателно за деца и родители, а това до голяма степен се дължи на младия екип от учители. Освен това се намира на много хубаво място в „Красно село“, а подготовката е много добра не само по чуждоезиковото обучение, което започва още в първи клас, но и по всички други предмети. Това обясни директорът Клара Арабаджиева.
Училището е иновативно от миналата учебна година. Иновациите се състоят в чуждоезиковото обучение, в компютърното моделиране и програмиране, както и в часовете по предприемачество и бизнес. По думите на директора, всички иновации са свързани с холистичното обучение.
„Макар и да ни признаха за иновативно училище през последната учебна година, методът ни на преподаване е поне от 5-6 години - допълни Калин Радулов – учител по предприемачество и маркетинг. - При нас фокусът е практичността, приложимостта. Освен това в горните класове имаме платени стажантски програми. Стимулираме учениците да бъдат инициативни. Когато завършат, нашите възпитаници могат добре да презентират, да се аргументират, по-лесно биват наемани на работа, да се адаптират към различни предизвикателства.“
Материално-техническата ни база е много добра, смята Мирела Петкова – преподавател по география, икономика и предприемачество. Това се е отразило на дигитализацията (по-малка административна тежест), както и на свободата за работа и развиването на меки умения.
През миналата година в началния етап 60 деца са се записали за участие в международната олимпиада по английски – не скри гордостта си Ивелина Казакова – учител по английски език. И допълни постиженията и спечените места.
19-о средно училище „Елин Пелин“ е първото в София (и второ в страната) в PASCH („Училищата: партньори за бъдещето“) мрежата, която включва около 2000 немскоезични школа в Европа.
Още за иновациите и други привлекателни предимства на това столично училище чуйте в разговора от предаването.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..