Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По софийските улици през очите на писателите

Литературни маршрути разкриват непознатите лица на българските писатели

Фокусът в предаването “Радиоприемница” в днешното предаване е насочен към София и литературното ѝ лице през литературните маршрути. Гости са писателите Тодора Радева и Ангел Игов. Писателят Ангел Игов до момента е познат с преводите си от английски език, както и с книгите си “Кротките” и “Фини прахови частици”. Писателите създават най-плътните и интересни образи на града, казва той. Фините прахови частици са едни постоянни герои на София, така че все някой трябваше да напише и книга за тях, посочи писателят.

“Мисля, че книгите ми са софийски, надявам се по един добър начин. Вярвам, че писателят, едно от хубавите неща, които може да прави, е да изгражда пълнокръвен свят, който можеш да видиш, подушиш, усетиш и това твърде често е свързано с изграждането на едни такива градски светове”, обясни той.

Градът вдъхновява писателите за техните истории, а те го променят през това, което пишат. Наслагват други образи върху него, които за мен като читател са били винаги много интересни, казва Тодора Радева.

Героите на нашите добри писатели излизат от книгите и обитават София и е интересно да се види тази София - по-голяма отколкото всъщност е. През улиците, къщите, свързани с нашите писатели, които съществуват реално, но и през героите на техните романи. Така се ражда идеята за създаването на литературните маршрути, които са разделени, според публиката.

Литературните маршрути вече имат създадена публика, която се интересува и ги следи. Лора Шумкова е един от най-изявените литературни водачи. Тя е създател на основния литературен маршрут “Софийски страници” и представя най-знаковите литературни места от Освобождението до наши дни. Тя се е спряла на кафенетата и ресторантите, които вече не съществуват, но някога са били писателски притегателен център.

Маршрутът на Катя Зографова “Непознатите класици” също буди голям интерес. Маршрутът минава през музеите на Вазов, Яворов, Вапцаров, но разказва много повече истории. През тези разговори гледаме на нашите писатели по друг начин. Целта на този проект е да се научат много интересни, но малко известни факти за писателите. Направен е и специален маршрут за децата от Зорница Христова, който минава през знакови места за Дора Габе до Йордан Радичков.

Маршрутът “Градът през погледа на писателите” е съставен от Ангел Игов и той е включил местата, които са важни за него. Такова място е Борисовата градина, която обаче не е включена в маршрута, но за него е”литературна наблюдателница”.

За това какво превръща едно място в добро за писателите, както и за литературните маршрути - чуйте в звуковия файл.
Ако искате да посетите някой от литературните маршрути - пълната информация за тях е на Фейсбук страницата им


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00