"Визия за София" ще бъде основата за актуализацията на Общия устройствен план, припомни Герасимова и подчерта, че трябва да се разработи териториално-пространственият модел, който ще осигури баланс в развитието на териториите, така че да се спре изоставането на определени райони. Три са дългосрочните цели в социален аспект в програмата - социално сближаване и създаване на общности, образование и развитие на иновативно образование и здравеопазване.
Социалният антрополог от Нов български университет Виолета Илиева обясни, че социалното сближаване не е нещо, което "идва отгоре". Този феномен се заражда спонтанно между хората и представлява промяна във възприятията, в начина на комуникация и в светогледа, която вече е започнала. Изследванията показват, че хората стават все по-големи оптимисти и вече повече от половината от младите оценяват финансовото си положение положително, с всяко по-възрастно поколение оптимизмът спада. Затова и постепенно те стават по-спокойни и се отварят повече един към друг, създават се малки общностни проекти, чрез които хората си помагат сами.
Миглена Герасимова потвърди наблюденията за наличие на тенденция към отваряне на хората към общностния живот и отбеляза, че друго изследване показва, че близо половината от анкетираните са готови да проявят повече активност за подобряване на средата в собствения си квартал. Сред препоръките към администрацията, включени в мерките на "Визия за София", е разработването на механизъм за насърчаване на социални или културни организации чрез осигуряване на пространства за техните дейности безвъзмездно или на преференциални наеми.
Виолета Илиева отбеляза, че инициативите за приобщаване на индивидите към общността все още са предимно спонтанни, а не толкова плод на целенасочени политики. С усмивка тя даде за пример съвместното приготвяне на лютеница от съседи или варене на ракия. Още повече, че според някои правенето на лютеница е отлична антистресова терапия. Илиева подчерта, че спонтанната инициатива вече се вижда все по-често в нашето общество, усеща се и повишаване на солидарността.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..