Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Рафаелова:

Хората в IT сектора са силно мотивирани да се развиват, да израстват

Михаела Рафаелова работи в областта на набиране на кадри за IT сектора. Самата тя определя професията си като много нова, развиваща се и все още без твърди стандарти. В почти всички сфери, в които има недостиг на хора, се води постоянна борба за специалисти. Точно тук е мястото на на т. нар. "рекрутмънт", който има особено значение в IT сферата.

Съществуват големи различия между отделните софтуерни инженери. Всички те имат определена специализация или предпочитани технологии, с които работят. Тези хора, обаче, са в постоянно предизвикателство да се развиват заедно с темповете на индустрията. При тях ученето никога не спира. Заедно с това всеки ден изникват нови практически предизвикателства, за които досега не е било създадено решение и налага творчески подход. Добре развитите социални умения също са важно качество за съвременните IT специалист. В софтуерните компании има постоянна работа на екип, водене на екип и комуникация с международните звена. 

Михаела РафаеловаПогрешно е схващането, че хората в IT сектора просто се борят за по-високи заплати. Напротив, те имат силно изразен стремеж да се развиват, да са по-добри, да виждат, че растат професионално. Със сигурност възнаграждението не е първото нещо, което ги мотивира. Ясно е също, че професията позволява да се работи отдалечено и тази политика все повече навлиза. Тази възможност за отдалечена работа вече започва да се търси и в други сектори, отбеляза Рафаелова.

Специалистите в набиране на кадри играят важна консултантска роля и за двете страни в процеса. Всичките изброени изисквания налагат рекрутърите да бъдат много гъвкави и да умеят да реагират спрямо различните хора в различни ситуации. На практика те са в помощ на хората при взимане на житейски решения с достатъчно висока сложност. Важно е рекрутърът да е "много навътре" в дейността на IT специалистите и естеството на ежедневната им работа или казано иначе "да говори на техния език".

Днес всички сериозни компании се стремят да развиват своите служители. Тази инвестиция винаги се изплаща, защото колкото повече се инвестира в тези хора, толкова повече възможности се откриват пред компаниите да създават проекти, в които хората да прилагат тези нови знания. Много важен аспект е идята хората да чувстват, че се реализират и развиват. Те трябва да имат пространство да взимат решения и да показват творчество.

Уеб редактор: Георги Петровски



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други пообни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22