И още – неизменно спирайки се на тази тема, стигаме и до помощта, която може и (дали) се оказва на хората, станали вече зависими от дрогата.
В студиото ни гостува Юлия Георгиева, която близо 20 години е посветила на превенцията на наркомании. Тя е представител на Център за хуманни политики и председател на УС, нейна кауза е Розовата къща (бивш център „Посока“), където се подпомагат наркозависими хора.
В Розовата къща работим предимно доброволно и е доста тежко – разказва Юлия Георгиева. Скоро съществуването на центъра е бил под заплахата да бъде закрит, но с кампания за около месец и половина са събрани около 15 хил. лева. Разбира се, средствата се изчерпват, а доброволци и зависими ще имат нужда от помощ (вкл. и финансова) и в бъдеще.
Хубаво е, че дарителите разпознаха проблема и каузата. Хората там имат своя потенциал и капацитет за развитие.
В момента там е и едно от момчетата, участвали в „Гласът на България“.
Хората са различни. Чувстват къщата като свой дом. Сами се грижат за нея.
В Розовата къща не предлагат медицинска помощ, но помагат с насочване към специалист, упътване и съвети. Отворено е само от 10 до 14 ч., но в началния час вече има чакащи. Могат да се нахранят, да се изкъпят… Всички базисни нужди
Оттук нататък следва битка с институциите – за вадене на документи, за адекватна терапия, както и борба с предразсъдъците.
Юлия и нейните съмишленици се опитват да влязат и в училище, да правят разяснения и обучения.
С децата задължително трябва да сме изключително честни. Те са достатъчно информирани. Някои от тях вече са опитвали да вземат някакви вещества. Ако не се говори с тях адекватно, ще станем смешни и ще изгубим авторитет и доверие, подчертава Юлия.
Качествената превенция не би трябвало да е информативна, а селективна. Да се работи с уязвими групи или с деца, които вече са опитвали. Не се постига много, ако се търси лесното. Необходима е системна и упорита работа.
Трябва да се дава и емоционално това, от което детето има нужда. Самочувствието, психическото здраве и силните усещания да се осигурят без наркотици.
Юлия Георгиева очерта и опасна картина, свързана с повсеместната употреба на нови психоактивни вещества, чиито размери са като епидемия.
В България даваме пари за преследване на хора, които употребяват наркотици, и много по-малко – за превенция и лечение. Системата у нас, ако въобще работи – работи лошо.
Чуйте целия разговор с Юлия Георгиева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..