Спортният журналист, коментатор и преподавател Ефрем Ефремов е един щастлив човек. С усмивка на лице споделя, че обича работата си и във всяка една редакция има негови студенти. Журналистическата му кариера е едно стечение на обстоятелствата, някои от вас биха я нарекли съдба. Искал е да стане историк, археолог, а е завършил българска филология. Едва втори курс той започва да пише за авторитетния спортен вестник "Старт" и до ден днешен си спомня вълнението от първата му публикувана статия, за която той казва, че ако беше дете и майка и не би я познала...
Кариерата му започва в едновременно романтични и тежки времена за журналистиката. Времена, в които идеологическата цензура и автоцензура са много силни.
Освен трудностите, с които се е сблъсквал, Ефрем Ефремов е имал и възможността да пътува. Журналистиката е отворила много непознати хоризонти пред него. Имал е много възможности да работи и живее в чужбина, но винаги е избирал да се прибере в родната София.
В момента той е преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации към СУ "Св. Кл. Охридски" и споделя, че това най-сладката работа.
За него това е най-ценният контакт, защото всеки ден самият той научава по нещо ново от студентите си.
Целия разговор с Ефрем Ефремов може да чуете в звуковият файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..