Дали в същата степен това разбиране е в сила и за българското общество? В годините на демокрацията изглежда, че българите не успяха да се научат достатъчно добре да търсят и защитават правата си, а още по-малко да ги отстояват. Нещо повече, в най-малка степен защитаваме груповите си права, изтъкна проф. Семов. Той бе категоричен, че пътят към така необходимата гражданска трансформация е в ясното посочване колко необходимо е човек да защитава правата си.
Всеки български гражданин е и гражданин на Европейския съюз, поради което притежава редица права, произтичащи от правото на общността. Правото на Европейския съюз и в частност правата на човека имат значение, не само когато се стигне до съд, но и в ежедневните отношения между гражданина и всеки друг - като потребител, служител, в отношенията с администрацията и с бизнеса. От две години се реализира проект с подкрепата на Програма "Правосъдие" на Европейския съюз, се провежда обучение на магистрати в България, Гърция и Румъния. Проведено е и социологическо проучване, което показва, че Хартата на основните права на ЕС не се познава добре от магистратите, а в още по-голяма степен и от гражданите. В рамките на този проект е създаден сайт, който съдържа много информация за Хартата и правата, описани в нея.
Българското общество през годините не е развило достатъчно способността да действа групово, но в случаите, когато покаже солидарност и заяви категорично позицията си против някакви нередности, резултатите обикновено не закъсняват, посочи проф. Семов. Гражданите могат да сезират и директно Европейската комисия, когато има "безобразия в държавата", защото нейна важна задача е да бъде пазителка на съюзния правов ред и да реагира на всеки случай, в който отделна институция в държавата не зачита правата му по Хартата на основните права на Европейския съюз.
Българите имат много добри лични качества, но механизмите за постигане на резултати у нас са слабо ефективни. Затова и способните българи постигат много на Запад. И точно активното отстояване на правата е един от начините за подобряване на тези механизми:
За мен е феномен, че най-бедният народ в Европейския съюз, с най-ниски, в редица отрасли - вулгарно ниски възнаграждения, е най-непротестиращият народ. Това е български феномен - беден, гладен и не стачкува.
Проф. Семов обърна внимание и на феномена "мизерия на прехода" или "работеща мизерия", изразяващ се в ниски възнаграждения на работещите хора. Именно тази мизерия води до пренебрегване на основни ценности на демокрацията и законността. Един от ключовите елементи е свободата на словота, която в България изглежда се изроди в две посоки - в "медийна слободия" и една свобода в социалните медии, която, обаче, там си остава.
От около година подкастите са важна част от съдържанието, което БНР предлага и те се радват на добро търсене и потребление. Има доста интересни предложения и предавания, които се качват в различните стрийминг платформи. Можете да се абонирате, да следите своите теми – препоръча в ефира на Радио София Виктор Бистрев от Дирекция..
Изложбата „Значими жени в историята – от Братислава до Русе“, подредена в Министерството на външните работи (МВнР), разглежда ролята на жените в обществения, политическия, научния и културния свят. Тя съпоставя и едновременно с това обединява проектите “Жените в историята” на Регионалния исторически музей в Русе и сдружение „Европейски..
Университетският театър НБУ и платформа “Артисти за НЕнасилие” стартират „Дни за борба срещу тормоза в училище“ - онлайн кампания срещу агресията сред подрастващите. Според данните са от официалните доклади на УНИЦЕФ всеки ден се регистрират Около 30 са случаите на тормоз сред подрастващите. Това провокира артистите от Нов български..
Бързото разпространение на дистанционната работа по време на кризата извади на дневен ред въпроси и казуси, с които работници и работодатели до момента не се бяха сблъсквали масово. Сред многото въпроси са: „Чие задължение е това?“ и „Как трябва да се случи?“, „За чия сметка е организирането и оборудването на работно място вкъщи?“, „Как може..
Нежеланите реакции се делят на два основни вида - едните са фармакологични и са предвидими, като са описани в листовките на лекарствата и алергични, които спадат към клас непредвидими алергични реакции, обяснява д-р Златко Димитров - педиатър и алерголог и зам.-председател на Българското дружество по алергология. В момента в ЕС са одобрени три..
Чехов е любим на всички автор, който винаги звучи по-различен начин в различните интерпретации на сцената. Пиесата "Краят на градината" е една история, която Чехов не разказа - историята за неговия начин да обича. Премиерата ще бъде на 26.02, от 19.30 на сцената на Сити Марк Арт Център. В представлението участват Десислава Чутуркова и Милен Николов...
Хората с хронични сърдечно-съдови заболявания са сред по-рисковите пациенти, ако се заразят с Covid-19. Силно препоръчително е те да се ваксинират. Това изтъкна пред Радио София доц. д-р Кирил Карамфилов , началник на Отделението по инвазивна кардиология в Александровска болница. Той не скри задоволството си от ускоряване на..