Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да прекосиш с влак необятната руска шир

От Москва до Владивосток: Пътуване във времето или какво е да пропътуваш сам над 9 хил.км с транссибирската железница

Владивосток
Снимка: Оги Ковачев
Транссибирската железница - най-дългата жп линия в света, е създадена преди малко повече от век и е дълга 9289 км. Тя свързва Москва и цялата европейска част на Русия с Далечния Изток - град Владивосток, както и с Монголия, Китай и Корея. Това е един от най-добрите начини да пътувате из цяла Русия и да добиете представа за нейната необятност и многообразие във всички аспекти - природа, хора, култури и обичаи.

Транссибирската железница бележи не една единствена линия, а мрежа от жп трасета - така например Транс-манджурската магистрала минава през североизточен Китай, пресича красивата планинска верига Голям Хинган и достига Пекин след 9 001 км.

Транс-монголската линия пък е най-късата, но и най-популярна сред туристите. От нея може да се види и Великата китайска стена - тя преминава през Монголските степи и столицата на Монголия, през пустинята Гоби, през плодородните оризови полета на Китай, и достига отново до Пекин. Железницата преминава през 10 часови зони.

Освен че е най-дългата в света, жп линията държи и рекордите за най-много спирки по дължината си - 64 на брой, както и за най-бързите темпове на строителство със средно около 600 км на година. Дори и така завършването и отнема цели 25 години - започната през 1891 година, трасето е напълно готово през 1916 г.

Проектът започва по инициатива на руският цар Александър Трети като отговорността по строителството той възлага изцяло на сина си принц Николай, по-късно цар Николай Втори. До голяма степен начинанието е породено от страха от нарастващото влияние на Китай в Сибир и желание да се укрепят позициите на Русия на изток, включително в Манджурия както икономически, така и като се създаде механична връзка между столицата и отдалечените провинции.

Затова и руската власт не пести средства за мащабния проект, за чието финансиране тогавашният финансов министър увеличава данъците и започва да печата рубли. В перспектива обаче построяването на жп линията се оказва изключителен стратегически ход и до днес това е артерията на руската икономика, по която се придвижва 30% от износа. 

Жп линията пресича и 16 от великите руски реки - сред тях Волга, Об, Енисей и Амур. Мостът над Енисей в Красноярск, дълъг един километър, е един от символите на железницата и е наречен едно от чудесата на Русия. На световното изложение в Париж печели златен медал от специален комитет, начело с Густав Айфел.

Трасето минава през 87 руски града, шест от които с над милион жители - Москва, Перм, Екатеринбург, Красноярск, Омск и Новосибирск. Безспорно обаче невероятните гледки от влака към езерото Байкал са сред акцентите в пътуването. Приказно красивата природа във всеки сезон очарова, докато в продължение на 207 км железният кон преминава покрай най-дълбокото сладководно езеро в света.
 
Повече за приключенията на Оги Ковачев четете в страничката му “Wanderlust Travel”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38

Жители от два квартала на София на протест пред сградата на Столичната община

Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..

публикувано на 28.11.24 в 11:36