Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да прекосиш с влак необятната руска шир

От Москва до Владивосток: Пътуване във времето или какво е да пропътуваш сам над 9 хил.км с транссибирската железница

Владивосток
Снимка: Оги Ковачев
Транссибирската железница - най-дългата жп линия в света, е създадена преди малко повече от век и е дълга 9289 км. Тя свързва Москва и цялата европейска част на Русия с Далечния Изток - град Владивосток, както и с Монголия, Китай и Корея. Това е един от най-добрите начини да пътувате из цяла Русия и да добиете представа за нейната необятност и многообразие във всички аспекти - природа, хора, култури и обичаи.

Транссибирската железница бележи не една единствена линия, а мрежа от жп трасета - така например Транс-манджурската магистрала минава през североизточен Китай, пресича красивата планинска верига Голям Хинган и достига Пекин след 9 001 км.

Транс-монголската линия пък е най-късата, но и най-популярна сред туристите. От нея може да се види и Великата китайска стена - тя преминава през Монголските степи и столицата на Монголия, през пустинята Гоби, през плодородните оризови полета на Китай, и достига отново до Пекин. Железницата преминава през 10 часови зони.

Освен че е най-дългата в света, жп линията държи и рекордите за най-много спирки по дължината си - 64 на брой, както и за най-бързите темпове на строителство със средно около 600 км на година. Дори и така завършването и отнема цели 25 години - започната през 1891 година, трасето е напълно готово през 1916 г.

Проектът започва по инициатива на руският цар Александър Трети като отговорността по строителството той възлага изцяло на сина си принц Николай, по-късно цар Николай Втори. До голяма степен начинанието е породено от страха от нарастващото влияние на Китай в Сибир и желание да се укрепят позициите на Русия на изток, включително в Манджурия както икономически, така и като се създаде механична връзка между столицата и отдалечените провинции.

Затова и руската власт не пести средства за мащабния проект, за чието финансиране тогавашният финансов министър увеличава данъците и започва да печата рубли. В перспектива обаче построяването на жп линията се оказва изключителен стратегически ход и до днес това е артерията на руската икономика, по която се придвижва 30% от износа. 

Жп линията пресича и 16 от великите руски реки - сред тях Волга, Об, Енисей и Амур. Мостът над Енисей в Красноярск, дълъг един километър, е един от символите на железницата и е наречен едно от чудесата на Русия. На световното изложение в Париж печели златен медал от специален комитет, начело с Густав Айфел.

Трасето минава през 87 руски града, шест от които с над милион жители - Москва, Перм, Екатеринбург, Красноярск, Омск и Новосибирск. Безспорно обаче невероятните гледки от влака към езерото Байкал са сред акцентите в пътуването. Приказно красивата природа във всеки сезон очарова, докато в продължение на 207 км железният кон преминава покрай най-дълбокото сладководно езеро в света.
 
Повече за приключенията на Оги Ковачев четете в страничката му “Wanderlust Travel”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41