Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионалното прегаряне като бизнес и социален проблем

Глобалните предизвикателства за устойчиво развитие - подготвени ли сме с развит предприемачески дух и вътрешна осъзнатост, за да се справим с екологичните проблеми, изправящи се пред нас и засягащи все по-осезаемо здравето и начина ни на живот. Това е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица.

За още едно предизвикателство, свързано с начина на живот и неговата забързаност - професионалното прегаряне или т.нар. burnout, разказва Анелия Горгорова - изпълнителен директор на “Casus Futura” и ментор в проекта на Junior Achievement “Зелено сътрудничество отвъд границите”, в което ученици от България и Норвегия развиват стартъп идеи за адресиране на промените в климата.

Професионалното прегаряне се задълбочава с годините и възрастовата граница пада, което означава, че не само бизнесът трябва да бъде по-проактивен, а вече трябва да се слиза до по-ниски възрастови групи, които доскоро не са имали този проблем и да ги информира от какво да се пазят, как да създадат по-здравословна работна среда, как хората да работят и да запазят здравето си по-дълго и да се чувстват по-добре на работните си места, казва Анелия Горгорова.

Тя обясни, че прегарянето се отразява както физически, така и психически на работещите. Ако доскоро подобен ефект е имало предимно сред служителите, които работят с клиенти, то вече наблюденията сочат, че се увеличава броят на “прегорелите” във всички професии и на всички нива.

“В средата ни има ниво на стрес, което не е здравословно. В същото време това се отразява на бизнеса. В последните 10 години наблюдаваме, че дори в големите компании, които бяха изключително устойчиви, в които културата на средата беше позитивна, се наблюдава напрежение, което се отразява на всички и понякога дори смяна на един мениджър може да превърне средата от много здравословна в изключително токсична”, обяснява Анелия Горгорова.

Според нея на индивидуално ниво може да се работи върху механизмите на устойчивост. За целта обаче трябва да има здравословна среда. Според специалиста е крайно време да се обърне внимание на здравето на работниците и на средата, в която работят. Например, ако по цял ден работят на компютър, работниците трябва да имат повече почивки, за да се раздвижват. От друга страна трябва да се работи върху заболеваемостта, свързана със стреса.

В момента в страната ни има около 300 хил. онкоболни и 300 хил. двойки, които имат проблеми с фертилността си, има висока смъртност на годишна база около 80 хил. души със сърдечно-съдови заболявания и то при хора в активна възраст. Всичко това е причинено от стреса. За да бъде елиминиран този проблем е необходимо да се увеличи информираността и да се работи на ниво бизнес и общество, за да бъде контролиран излишният стрес.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34
Част от творбите на Теодор Лулчев

Дизайнът и естетиката преди AI

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев . Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април ...

публикувано на 19.04.24 в 14:20

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче. Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно? И най-сетне: „И сега какво да правим?“ . След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето. Двамата мъже..

публикувано на 19.04.24 в 13:50

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен,..

публикувано на 19.04.24 в 13:31
Крис Илиев с част от екипа на

"Мъртвешки танц" по Стриндберг - сложната връзка любов-омраза в човешките отношения

За постановката "Мъртвешки танц“, с отзвук от неотдавна състоялата се премиера разговаряхме в предаването "Добър вечер, София"с актьорите Християна Стоименова и Михаил Иванов, както и с режисьора Ивелина Колева. Режисьорът Ивелина Колева,  за която това е дипломен спектакъл сподели, че за нея особено вълнуваща е била първата среща с..

публикувано на 19.04.24 в 12:59

Або представя втората си книга с разкази "Тука е така"

На книжния пазар излезе втората книга с разкази на Або "Тука е така". Историите са написани с много чувство за хумор и съдържат автобиографичен елемент. Пред Радио София Або сподели, чес интерес се връща в своето детство, именно когато се случва Прехода. Книгата е споменик на десетина години от неговото съзряване и порастване. „Аз..

публикувано на 19.04.24 в 12:15

Българският проект "Паркът" беше отличен на наградите "Нов европейски Баухаус"

Българският проект „Паркът“ беше отличен на наградите „Нов европейски Баухаус“. Той се осъществява от месец февруари 2023 г. в столичния район „Младост“, където след пандемията екипът на фондация „Колективът“ решават, че искат да върнат гражданите на място, на което да се забавляват и да споделят. Един от хората, които работят по проекта, е арх...

публикувано на 19.04.24 в 10:37