Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалното прегаряне като бизнес и социален проблем

Глобалните предизвикателства за устойчиво развитие - подготвени ли сме с развит предприемачески дух и вътрешна осъзнатост, за да се справим с екологичните проблеми, изправящи се пред нас и засягащи все по-осезаемо здравето и начина ни на живот. Това е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица.

За още едно предизвикателство, свързано с начина на живот и неговата забързаност - професионалното прегаряне или т.нар. burnout, разказва Анелия Горгорова - изпълнителен директор на “Casus Futura” и ментор в проекта на Junior Achievement “Зелено сътрудничество отвъд границите”, в което ученици от България и Норвегия развиват стартъп идеи за адресиране на промените в климата.

Професионалното прегаряне се задълбочава с годините и възрастовата граница пада, което означава, че не само бизнесът трябва да бъде по-проактивен, а вече трябва да се слиза до по-ниски възрастови групи, които доскоро не са имали този проблем и да ги информира от какво да се пазят, как да създадат по-здравословна работна среда, как хората да работят и да запазят здравето си по-дълго и да се чувстват по-добре на работните си места, казва Анелия Горгорова.

Тя обясни, че прегарянето се отразява както физически, така и психически на работещите. Ако доскоро подобен ефект е имало предимно сред служителите, които работят с клиенти, то вече наблюденията сочат, че се увеличава броят на “прегорелите” във всички професии и на всички нива.

“В средата ни има ниво на стрес, което не е здравословно. В същото време това се отразява на бизнеса. В последните 10 години наблюдаваме, че дори в големите компании, които бяха изключително устойчиви, в които културата на средата беше позитивна, се наблюдава напрежение, което се отразява на всички и понякога дори смяна на един мениджър може да превърне средата от много здравословна в изключително токсична”, обяснява Анелия Горгорова.

Според нея на индивидуално ниво може да се работи върху механизмите на устойчивост. За целта обаче трябва да има здравословна среда. Според специалиста е крайно време да се обърне внимание на здравето на работниците и на средата, в която работят. Например, ако по цял ден работят на компютър, работниците трябва да имат повече почивки, за да се раздвижват. От друга страна трябва да се работи върху заболеваемостта, свързана със стреса.

В момента в страната ни има около 300 хил. онкоболни и 300 хил. двойки, които имат проблеми с фертилността си, има висока смъртност на годишна база около 80 хил. души със сърдечно-съдови заболявания и то при хора в активна възраст. Всичко това е причинено от стреса. За да бъде елиминиран този проблем е необходимо да се увеличи информираността и да се работи на ниво бизнес и общество, за да бъде контролиран излишният стрес.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23