Най-важното за мен е изградя у учениците умения, които да са им полезни в бъдеще – да работят в екип, да приоритизират задачите си… Опитът учи. Понякога е бавен и труден този процес, важното е децата да проумеят нуждата и полезността от подобни умения.
Това разказа в студиото на Радио София Венета Хинковска – преподавател по история, която участник в българо-норвежки проект по зелено предприемачество и от следващата учебна година ще води и бизнес дисциплина в Американския колеж.
В обучението по проекта тя се е запознала доста по-задълбочено с глобалните проблеми, обсъдили са възможни проекти, които биха допринесли за решения в тази област, давали са идеи за по-атрактивно поднасяна на темите пред децата.
Като дисциплина предметът ще влезе в учебната програма догодина, но учениците в Американския колеж членуват в клубове, там се занимават с дейности, близки до тяхното ежедневие, включително и със зелени насоки и бизнес развитие, допълни Хинковска.
При нас нещата не са суховати, преподаваме „чрез правене“, гледаме да даваме възможност децата сами да откриват решения на поставените въпроси, дори и чрез грешки в опитите си. Стимулираме ги да развиват и креативното, и критичното си мислене.
По думите на Венета Хинковска законодателството до голяма степен възспира много от идеите в тази посока на образованието. Трябва да се помисли за стимули за младите предприемачи и хората с идеи. Прохождащите предприемачи най-често нямат достатъчно първоначални ресурси за старта си, а законодателни и институционални спънки допълнително карат младите да се колебаят и дори да се откажат от намеренията си.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..