Снегоходките са един атрибут, който съществува от векове. Ползва се от хора, слагат се и на животни. Един конкретен случай със сноубордист, който затъва в снега, дава преди няколко години идеята да бъдат създадени нов вид снегоходки - надуваеми, които са лесно преносими (съвсем спокойно се носят в джоба) и се използват, когато потрябват. С тях може да се ходи по лед и по скали.
Иван Колев, създава този любопитен продукт заедно със съдружник. Но не само го произвеждат, а и притежават патента за изобретението му в много държави (, където може да възникне нуждата от подобни приспособления:
"Всичко, което сме направили, е с ходене на изложения, търсене на материали и намиране на информация в интернет. Използвали сме технологии от други индустрии и в крайна сметка сме разработили един изцяло иновативен продукт, който е на пазара. Една добра референция е, че вече три пъти сме продавали от нашите снегоходки на английската армия."
Надуваемите снегоходки имат редица награди - първата идва през 2011, на изложението за outdoor екипировка в Мюнхен, отличени са в категорията Brand New; "Форбс България" им дава приза за иновативно стартиращо предприятие. следват две изключително престижни награди за дизайн - Red Dot и German Design Award. "Това показва, че не сме създали не само функциониращи, но и добре изглеждащи снегоходки," горд е Иван Колев.
Оригиналните снегоходки изглеждат като малки кухи лодчици, изработват се от комбинация от материали и имат два пласта, като външният е предпазен, а вътрешният - надуваем. Приложенията им са разнообразни - за спортове, които се практикуват извън пистите, за служители на спасителни служби или техници, обслужващи електропроводи в дълбокия сняг. Интересна подробност е, че са правени тестове за приложение при канадските специални части като част от спасителния кит на пилотите при катапултиране.Още любопитни подробности около създаването на иновативния продукт може да чуете в интервюто на Лили Големинова с Иван Колев.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..