Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васко Теслата: От 25 години няма по-модерна и по-прогресивна музика от рапа

Васко Теслата
Снимка: Личен архив

Рапът не е само музика. Не е само да стоиш зад микрофона. Хип хопът е култура, начин на живот.

Това казва пред Радио София един непознат за много от нас човек, но направил изключително много за да прокара път у нас на модерната българска музика.

Той е Васил Николов, по познат като Васко Теслата, сред пионерите рап изпълнители, а през последните години - продуцент.

През 1988 г. заедно с МС Гинес и Александър създава първата българска рап група AVI MC.  През 1994 г. основава първия български рап лейбъл The New Producers. Година по-късно продуцира “Чудовищата на бъргарският рап” и дава тласък на Първата хип хоп вълна в България. През 1997 г. прави първото ТВ предаване за рап музика по БНТ. Работи по дебютните албуми на Ъпсурт, Лора Караджова и GoodSlav, Румънеца и Енчев и други. През 2006 г. създава HipHop TV - първата европейска хип хоп телевизия.
В изпълнение на AVI MC е и първата и единствена българска песен, звучала по MTV на български език.

В ефир Васко си спомни взрива, който този стил музика е предизвикал навремето у нас само с три албума – на Run-D.M.C., Beastie Boysи Public Enemy. „Веднага усетихме, че това е музиката, с която може да се чуе нашият глас.“

Помни как поради липса на български рапъри, решава със съмишленици, че такава формация ще направят те. Не е забравил, че тогава подкрепа им е оказала друга прогресивна група – „Нова Генерация“…

Казва, че нормалният път е от танцьор да станеш МС, след което – продуцент. Така е при него самия. Не му липсва толкова сцената на изпълнител, защото с надграждането през годините сега се радва и подпомага по-млади рапъри.


„През последните 25 години у нас няма по-модерна музика от българския рап“, категоричен е Васко. И обяснява, че когато от 14-15-годишен е започнал да се интересува и да прави музика, когато е свикнал да дава интервюта или просто да представя песните си, всичко това става част от живота му и няма усещане за превъзходство. Ако станеш известен след 22-23 години, може и да се приемеш за звезда, да си обясниш успеха с това, че си велик, егото ти започва да изкачва планини и да се рее из облаците – усмихва се Васко.

„Не съм бил само аз. В началото българския рап бутахме няколко души. В Америка рапът се разви бързо, защото продуценти с опит в джаза и в рока започнаха да продуцират новия стил. В България като падна комунизма не дойде продуцентът на Лили Иванова да помогне на рапърите. Всичко трябваше да направим от нулата, да се научим как се записва парче… След кризата през 1997 г. 99% от рапърите от първата вълна спряха да съществуват. За да се появят изцяло нови артисти през втората вълна – след 2000 година.“

Васко Теслата благодарен на не многото хора и медии, които са подкрепяли рапа. И е убеждава: Ако го нямаше българският рап, на негово място щеше да ни е завладяла чалгата, поп фолкът. Не си мислете, че ако го нямаше българският рап, у нас щяхме да слушаме симфонична музика.“

Чуйте разговора на Яна Спиридонова с Васко Теслата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26