Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Цвета Попова

Мярката "непълно работно време" засяга по-сериозно работниците

Снимка: https://pixabay.com/

Законът за мерките и действията по време на извънредното положение вече е в сила, а заедно с това на дневен ред излизат редица въпроси, сред които и дали работодателят може да ни предостави за ползване платен или неплатен годишен отпуск, както и какви са правомощията му при определяне на работното ни време.

Платен годишен отпуск в този случай се предоставя със заповед на работодателя, след като той преди това е обявил преустановяване на работата на част или на цялото предприятие. Предоставя го когато прецени, като времево е ограничен в срока на извънредното положение, обясни пред Радио София гл. ас. д-р Цвета Попова, преподавател по Трудово и осигурително право в Юридическия факултет на Софийския университет.

При установяване на непълно работно време засягането на интересите на работниците е доста по-сериозно. При преминаване на четиричасово работно време, например, работникът ще получава половината възнаграждение, но се намалява наполовина и осигурителният му стаж за деня, но и се намалява осигурителната основа, върху която може да му бъде изплащано обезщетение за безработица. Затова подобна мярка се ограничава, като не може да се прилага само за отделни работници или служители. Тя също не може да надхвърля времето на извънредното положение.

Цвета Попова коментира и правата на работниците след прекратяване на трудовите правоотношения на фона на съобщенията за десетките хиляди регистрации в бюрата по труда. За изплащане на обезщетения за безработица е необходимо лицето да има най-малко 12 месеца осигурителен щат през последните 18 месеца.

Ако смята, че трудовото му правоотношение е било прекратено незаконно, работникът може да потърси адвокат по трудови дела. Още повече, че извънредното положение позволява да се прекрати трудов договор без да се прилага предварителната закрила, която имат определени категории работници. Самият работодател също може да поиска отмяна на уволнението и да възстанови работника. 

Още подробности за трудовите отношения в периода на извънредно положение можете да чуете в интервюто на Дарина Христова с гл. ас. Цвета Попова. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов: Левски е сред големите политически фигури на XIX век

Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..

публикувано на 18.02.25 в 11:58