Трябва да се разработят програми за културни събития на открито, насочени към случайни или нарочни публики, това ще възвърне усещането за взаимност. Хората трябва да се върнат към потреблението на култура, да съпреживяват. Изкуството е онова необходимо излишно, което дава полет на духа и мисълта.
Това отбеляза пред Радио София Момчил Георгиев, генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК).
Той припомни, че културните институти бяха затворени още на 8 март – още преди въвеждането на извънредно положение, отпаднаха доста фестивали, отложиха се премиери и концерти.
Според решение на Столичния общински съвет до края на юни няма да се провеждат публични събития и това налага всичко да се препрограмира, да мине онлайн или да търси други форми на провеждане.
„Гледането на спектакли или дори филми онлайн или по телевизията изключва съпреживяването, каквото има в салона с публика и което е най-важното в досега с изкуството. Получаваме информация, но няма обмен от и към сцената“, подчерта Момчил Георгиев.
От БАРОК обменят информация със сродни организации от други страни и споделят идеи с българското културно министерство.
Корейското министерство на културата ще закупи 3 милиона билети за потенциални зрители. В Румъния на заетите в културния сектор се дават 75% от средната заплата. В Чехия има инициатива да се купуват виртуални билети за спектакъл, който е бил насрочен, но няма да се състои - за подкрепа, даде пример Георгиев.
Той очаква до 13 май да стане ясна етапността (на разхлабването) на мерките, включително и за културния сектор.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Момчил Георгиев.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..