През февруари Борис Бонев внесе доклад за разглеждане от колегите му, който включваше списък с доста от метростанциите по третата линия, които да бъдат с променени имена. Всъщност това е идея на неправителствената организация „Спаси София“ от около 2 г., спирките да бъдат кръстени на намиращите се в близост транспортни обекти или местности, което да улесни пътуващите.
Заради напредналата фаза на изграждане на метрото, и по-точно като указателни табели, Борис Бонев оттегли списъка с имена, но остави за разглеждане 2 метростанции. Тъй като за спирките в ж.к.“Овча купел“ тази визуална информация все още не е изработена, той предлага те да бъдат с променени имена. Така 15 и 16 станция, които в момента са с имена „Мизия“ и съответно „Овча купел – Нов Български университет“, да се променят.
“Сега носещата името метростанция “Мизия” се намира на бул. “Овча купел”, тя е втората станция в района на “Овча купел” и е по-логично да носи името “Овча купел”, докато МС “Мизия” става следващата. Там има възможност за оформяне на площад, който също може да бъде кръстен “Мизия”, заяви Борис Бонев.
Към внесените промени от независимия общински съветник Борис Бонев, възникнаха възражения. Димитър Антов от ПГ „Патриоти за София“ посочи, че спирките може да са кръстени на национални герои, на което Борис Бонев отговори, че имената на станциите трябва да имат транспортна, а не историческа функция. Разбира се, не се изключва в тях да се провеждат такива събития, които да образоват или носят културна наслада за пътниците.
В крайна сметка бе гласувано, името на Нов български университет да не бъде съкратено, а метростанциите в „Овча купел“ остават с имената „Мизия“ и „Овча купел – Нов Български университет“.
Повече за мотивите за преименуване и възраженията - чуйте в звуковия файл.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.