Летният сезон наближава, а туризмът в България е в тежка криза. Хотелиерите и туроператорите се мобилизират да спасят бизнеса си, макар че и равносметката, и прогнозите на повечето от тях не са особено оптимистични.
Отпаднаха ограниченията за пътувания, а Министерството на туризма издаде предписания с противоепидемични мерки, при спазване на които обектите за настаняване могат да функционират.
Наистина туризмът понесе сериозни щети от пандемията, каза в интервю пред Радио София зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.
„Имаме кризисна програма за реклама и сме предприели конкретни действия за нейното изпълнение. Много от инициативите и кампаниите такът през социалните мрежи (Преоткрий България, Върни се на мястото, което обичаш). Изготвили сме указания за подготовка на местата за настаняване, които да работят в обстгановката на разпространение на коронавируса. Искаме и да бъдат облекчени ползвателите на плажните чадъри и шезлонги.“
Зам.-министър Георгиева припомни, че промените в ДДС за заведенията още се обсъждат. Удължен е срокът на валидност на удостоверенията за категоризация на хотелите до края на годината. Туроператорите трябва да върнат таксата за заплатени, но неосъществени туристически услуги в продължение на 12 месеца – ако потребителят не е съгласен да получи ваучер.
По оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ кандидатите – малки и микро предприятия, могат да получат безвъзмездно финансиране от 3000 до 10 000 лева. Възможност ще има и по ОП „Развитие на човешките ресурси“.
20-25% от средствата, които ЕС ще отпусне за справяне с кризата от пандемията, вероятно ще бъдат насочени за туризма в Европа.
Обсъжда се и законопроект, регламентиращ предоставянето на ваучери за вътрешно-туристически услуги на участници в борбата с коронавируса, а конкретиката за разпределянето ще се оформи в наредба.
По последни изчисления на Световната туристическа организация за първото тримесечие на 2020 година туризмът отбелязва спад с 22%, а прогнозите са за 60 до 80% до края на годината.
В България за първото тримесечие на 2020 г. спадът е от 10.8% спрямо съответния период миналата година по информация на туристическото министерство. За месец март обаче, когато беше обявено извънредното положение разликата е около 50% спрямо март 2019-а.
От Министерството на туризма очакват същинският летен сезон да започне през месец юли, но по думите на зам.-министър Ирена Георгиева, това ще бъде един „различен“ сезон.„Искаме да привлечем вниманието на българина към летуване в нашата страна. Потокът от чуждестранни туристи много ще зависи от епидемичната обстановка в страните, които са наш традиционен пазар за летен туризъм.“
За завърналите се от чужбина 14-дневната карантина остава задължителна до 14 юни, припомни още Ирена Георгиева. Това ще важи до отмяна или промяна.
Чуйте интервюто, което Антония Руменова взе от зам.-министъра на туризма.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..