Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Георгиева: И в туризма трябва да свикваме с новата нормалност

Пътуванията и услугите ще бъдат по-различни поне следващите 1-2 години, отбелязва зам.-министърът на туризма

| обновено на 15.05.20 в 16:41

Летният сезон наближава, а туризмът в България е в тежка криза. Хотелиерите и туроператорите се мобилизират да спасят бизнеса си, макар че и равносметката, и прогнозите на повечето от тях не са особено оптимистични.

Отпаднаха ограниченията за пътувания, а Министерството на туризма издаде предписания с противоепидемични мерки, при спазване на които обектите за настаняване могат да функционират.

Наистина туризмът понесе сериозни щети от пандемията, каза в интервю пред Радио София зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.

„Имаме кризисна програма за реклама и сме предприели конкретни действия за нейното изпълнение. Много от инициативите и кампаниите такът през социалните мрежи (Преоткрий България, Върни се на мястото, което обичаш). Изготвили сме указания за подготовка на местата за настаняване, които да работят в обстгановката на разпространение на коронавируса. Искаме и да бъдат облекчени ползвателите на плажните чадъри и шезлонги.“

Зам.-министър Георгиева припомни, че промените в ДДС за заведенията още се обсъждат. Удължен е срокът на валидност на удостоверенията за категоризация на хотелите до края на годината. Туроператорите трябва да върнат таксата за заплатени, но неосъществени туристически услуги в продължение на 12 месеца – ако потребителят не е съгласен да получи ваучер.

По оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ кандидатите – малки и микро предприятия, могат да получат безвъзмездно финансиране от 3000 до 10 000 лева. Възможност ще има и по ОП „Развитие на човешките ресурси“.

20-25% от средствата, които ЕС ще отпусне за справяне с кризата от пандемията, вероятно ще бъдат насочени за туризма в Европа.

Обсъжда се и законопроект, регламентиращ предоставянето на ваучери за вътрешно-туристически услуги на участници в борбата с коронавируса, а конкретиката за разпределянето ще се оформи в наредба.

По последни изчисления на Световната туристическа организация за първото тримесечие на 2020 година туризмът отбелязва спад с 22%, а прогнозите са за 60 до 80% до края на годината.

В България за първото тримесечие на 2020 г. спадът е от 10.8% спрямо съответния период миналата година по информация на туристическото министерство. За месец март обаче, когато беше обявено извънредното положение разликата е около 50% спрямо март 2019-а. 

От Министерството на туризма очакват същинският летен сезон да започне през месец юли, но по думите на зам.-министър Ирена Георгиева, това ще бъде един „различен“ сезон.

„Искаме да привлечем вниманието на българина към летуване в нашата страна. Потокът от чуждестранни туристи много ще зависи от епидемичната обстановка в страните, които са наш традиционен пазар за летен туризъм.“

За завърналите се от чужбина 14-дневната карантина остава задължителна до 14 юни, припомни още Ирена Георгиева. Това ще важи до отмяна или промяна.

Чуйте интервюто, което Антония Руменова взе от зам.-министъра на туризма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35