“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова.
“Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и артистите, хората които бързат след залез слънце, но вече не към вкъщи, а към мястото, където да нахранят душите си.
“И София започва да звучи по друг начин, започва да танцува, да се движи по друг начин. За хората, които си позволяват и по-често търсят тази храна, излизат вечер, знаят колко по-различно е усещането по улиците. Много интересно е да събереш “замръзнали“ моменти, фотографии от тази друга, малко по-скрита емоция на града, когато публиката има друго изражение, различно от това в градския транспорт, когато отива на работа, а артистите, голяма част от които също ходят на стандартна работа, вечер стават други - слагат сценичните си дрехи, вадят таланта извън кожата си и се сливат…“, илюстрира тя.
“София се превърна в космополитен град, заради все по-изобретателните артисти и организатори на концерти и все по навлизащото ноу-хау отвън. Колкото повече хората излизат и виждат какво се случва в малко по-напредналите държави, толкова повече го внасят - започват да се правят концерти на изключително нетипични места, появяват се нови, със сцени за жива музика. Артистите търсят малки места за своите концерти, за да бъдат в близко съприкосновение със своята публика“, допълни Иваничка Кючукова и посочи конкретни примери.
Първото нещо, което започва да учи е фотографията, а след нея идват думите. “Много дълги години се занимавах само с думите, но когато преди няколко години в мен се роди тази идея и стартирах “Лицата.бг“, отново се върнах и хванах фототехниката“, разказва още тя и допълва, че вече има много съмишленици.
“Екипът ни е немалък вече, но успяхме в селекцията да вкараме фотографии на 7 автори, които са излизали в дигиталното пространство. Изключително талантливи хора. Освен мои фогографии има на Ромина Георгиева, на Михаела Йовчева - две много млади и талантливи момичета. Има кадри и на Георги Ачов, който снима само аналогово (аналогови кадри, заснети на 35 милиметров филм), участва и Марин Карастоянов, човекът с много таланти в нашия екип, който снима и видеосъдържение, има кадри и на Асен Георгиев, който е признат и международно като стрийт фотограф, който има и скрито хоби, защото е меломан. Представени са и професионални фотографи като Калина Серафимова, която работи и се занимава само с фотография“, разказва още тя.
В изложбата "Лицата на нощна София“, която ще се открие на 16 януари в новото пространство на Централни хали, ще видим всякакви лица - лицата на артистите и на публиката.
“Във фокуса на тази селекция на 20+фотографии, всъщност е емоцията – тя е главният герой, това което могат да получат и двете страни, ако се съберат на едно място“. Български и чуждестранни артисти, утвърдени групи и по-нови такива, като група ALI - едно явление в ъндърграунд сцената, ще уловят погледите на посетителите на фотографската изложба. Тя ще може да се види до 30 януари 2025г.
Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..