Вече не само съществуват алтернативи на традиционното пазаруване в големите вериги, но някои от тях имат и свои почитатели.
Има хора, които предпочитат фермерските пазари, които привличат с факта, че можеш да купиш директно от производител. Други членуват във фейсбук групи в които също се избягна посредник, а и можеш да разчиташ на отзивите на клиенти.
Такива групи има за билки, за млечни продукти, за мед, за консервирани храни, някои от тях са с десетки хиляди членове.
В България като че има дефицит на т.нар. къси вериги на снабдяване. В този контекст онлайн и пазаруването през фейсбук групи не сало е легитимен, но и приветстван начин. Това подчерта пред Радио София Богомил Николов изпълнителен директор на Българската национална асоциация “Активни потребители”.
Той припомни, че преди около два месеца е приет нов Закон за храните, който предвижда да има контрол при интернет търговията с храни. Предстои обаче да бъдат приети и наредби към този закон.
„Надяваме се детайлите да осигурят безопасност за потребителите, но и да не добавят тежест за производителите и да убият вече доказани положителни практики.“
Богомил Николов припомни, че съществуват стоки със специален режим на съхранение, те са по-рискови за поръчка по интернет, защото има нужда от условия и време за доставка.
Много е важно да са доверяваме на сигурен, доказан източник за пазаруването, допълни Николов. Ако фейсбук групите са устойчиви във времето, там ще има натрупани отзиви, които допълнително служат за ориентир на нови членове на общността. Но трябва да сме предпазливи към новопоявили се групи.
Важи правилото: Ако до този момент не си пазарувал по интернет, вслушай се в съветите на близки с опит.
Чуйте разговора на Данаил Конов и Антония Руменова с Богомил Николов.
Анкета на Мария Илиева показва защо въпреки предимствата, някои хора имат резерви и продължават да разчитат на големите вериги магазини или традиционните плод-зеленчуци. Чуйте.
От Столичната община съобщиха, че от днес клиентите на най-старото тържище в София вече могат да поръчват и онлайн от Женския пазар
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..
Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..