Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камен Жижанов, студент:

Боклукът може да не е ваш, но столицата е. Защо да не е чиста?

Снимка: Проект „Чиста столица“

В инициативите на проекта „Чиста столица“ обикновено се включват млади и стари, хора, които вече са активни по други каузи.Това е направило впечатление на Камен Жижанов, който заедно с друг студент - Евгений Панчовски, първо са започнали спонтанно от улицата до Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, където учат, а след това са пренесли и приложили целта на други места в София.

За съжаление се случва да почистят градинка например, и връщайки се след месец-месеци и половина, виждат, че хора за се веселили и черпили там, но са „забравили“ боклуците си. Това не ги обезсърчава и те не се отказват.

„Не се натъжихме, очакваме нещо такова. За нас нормалното състояние на едно място е то да бъде чисто. Ако трябва – пак ще поочистим, докато хората не се научат.“

Намират съмишленици, присъединяват се доброволци, обикновено свързани по някакъв начин със съответния терен, избран за почистване.При почистването на Дебърската градинка например, са дошли деца, доведени от Църковно настоятелство към близката Арменска църква.

Най-много и често се събират фасове, спринцовки, уточнява Камен Жижанов. Със съидейниците си е стигнал до решението на почистеното местя вече да монтират табелка „Взимай си боклука със себе си“. Дори някъде да има кошчета, те не се обслужват редовно, допълва студентът.

„Може боклукът да не е ваш, но столицата е ваша. Тя е наша. Всеки софиянец ако вдигне един фас, столицата наистина ще стане чиста“, вярва Жижанов.

Чуйте разговора на Лили Големинова и Елмира Джома с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Димитров

Каракачаните не мислят за почивка

Атанас Димитров е от каракачански род и ни представя събора, който започва на обяд тук: "За каракачаните има немалко изследвания, спорни моменти, но няма много писмени сведения. Разчита се на фолклора, песните, които пеят. Един гръцки автор е записал 630 песни в България, повече, отколкото е записал в Гърция. Те запазват фолклора си за да запазят..

публикувано на 18.08.24 в 11:11
Самоков

Ходете в Боровец, спрете в Самоков

Кметът на Самоков Ангел Джоргов представя събитията покрай празника на града - 21 август и не пропуска да говори и за спортните традиции на града, и за красивите места около Самоков: "Храмът "Бельова църква" е построен върху храм от 4 век, в 12 век е възстановен от Бельо, чиито имоти са били наоколо. От 2001 Великомъченик Св.Симеон Самоковски е..

публикувано на 18.08.24 в 10:47
Евелина Спасова

Срещата с големи имена - преживяване за цял живот

Самоков е днешната ни дестинация или по-точно, Бельова черква, по пътя за Боровец. В началото сме с Евелина Спасова: за шахматния клуб за деца, за предстоящата среща на децата с актьора Владо Карамазов и други инициативи, свързани с децата: "Шахматният клуб върви чудесно - вече сме част от федерациите и участвахме в сеанс за 100 г. ФИДЕ. Децата играха..

публикувано на 18.08.24 в 09:57

Новата цветна нотка на Враца

Опен Враца фестивал - какво предстои, разбираме от Владимир Манолов, един от организаторите: "Това е второ издание. По много хубав начин добавя нова цветна нотка с три музикални сцени на ул.Търговска и Етнографския комплекс "Софроний Врачански". Ще има работилници за възрастни и деца, включително рисуване с чаша вино за възрастните. Ще има и..

публикувано на 17.08.24 в 11:32
Ритон от Панагюрското съкровище

Второто раждане на съкровището го прави специално

Златното Панагюрско съкровище, открито преди 75 години, през погледа на репортера ни Надежда Герова и доц.д-р Атанас Шопов - директор на Музея в Панагюрище, където е в момента то: "Второто раждане на съкровището го прави специално. Със сцените, изяществото, красотата. Технологията му е много интересна. Не е правено наведнъж. Земята ни го откри след..

публикувано на 17.08.24 в 11:09

Част от далечно, но интересно минало

Елисавета Станчева, куратор на  изложбата "Щрихи и състояния" в Стара Загора на първия академично школуван български гравьор Никола Попов: "Той винаги присъства в изследванията на графиката, първоначално е бил познат на около 20 човека. В София (2023) и в Стара Загора изложбата се радва на интерес. Той е част от едно доста далечно, но интересно..

публикувано на 17.08.24 в 10:17

Да се зарадваме на малките неща

Селски ренесанс нонсенс ли е? Невена Йовчева, организатор на фестивала в с.Ослен, Криводол, община Мездра разказва: "Трета година правим фестивала за радостта и смисъла на селото. Споделяме вдъхновение към него. Моделът на задружност от времето на детството ни и на нашите баби. Фестивалът е комбинация между традиционното и съвременното. Хора, които не..

публикувано на 17.08.24 в 09:50