Една от най-важните задачи на всеки пациент е да се обърне към лекар навреме. Това с особена сила важи за хората със склонност или прояви на артритни, ставни заболявания. Това акцентира пред Радио София проф. д-р Румен Стоилов от най-голямата Клиника по ревматология в България, тази в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, председател на Българското дружество по ревматология.
Артритът се характеризира с болки, затопляне, евентуално зачервяване, скованост. Ревматоидният артрит е най-често срещаното ставно страдание. То има два възрастови пика – 20-40 години и след 55-60. Има и артритни варианти, характерни за по-млада възраст.
Съществуват фактори, които не са причина, но допринасят болестта да се изяви, допълни проф. Стоилов. Такива са генетично детерминирани имунни промени, стресът, тютюнопушенето.
При наследствеността обаче обусловеността е полигенна, не е въпрос на дефект само на един ген.
Всички най-нови технологии и лекарствени продукти в борбата с артритните заболявания се използват и у нас, подчерта специалистът.
„Лечението е скъпо и е хубаво, че НЗОК заплаща напълно медикаментите. Лошото е, че пациентите се обръщат към специалист със закъснение. Ако това стане навреме, предпише се правилно лечение и то се изпълнява, пациентът ще е в пълна ремисия, ще се чувства здрав и ще има добро качество на живот.“
С лекарства може да се потисне възпалението, болката, но в тази насока допълнително може да се помогне с физическа активност и упражнения, предписани от кинезитерапевти или йога например, допълни специалистът.
12 октомври е Международен ден за борба с артрита
Ревматичните и мускулно-скелетни заболявания засягат хора от всички възрасти и включват повече от 200 различни състояния. Те са сред основните причини за неработоспособността на населението и ежедневно водят до отсъствието на 1 млн. европейци от работа и няколко милиона души повече в световен мащаб, с което се обясняват значителни производствени загуби за компаниите и обществото. Въпреки, че някои от мускулно-скелетните заболявания са за цял живот и прогресират във времето, много от тях могат да бъдат ефективно контролирани чрез ранна диагностика.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..