Само допреди месец и половина проблемът в тази област беше с недостига на пациенти, преболедували коронавирусна инфекция и готови да дарят плазма. Сега желаещи има, но в Националния център по трансфузионна хематология в София, който снабдява цяла България, апаратите за плазмафереза са само два и часове се записват за седмица напред.
Добрата новина от миналата седмица е, че плазма вече може да се дарява и в Пловдив и Варна, но предвид увеличаващите се случаи и те не могат да покрият огромната нужда от хиперимунна плазма.
Д-р Павлина Михайлова, един от основателите на сдружението, каза пред Радио София, че има много хора, които искат да дарят плазма, но трябва да чакат с дни и седмици. Ефективността на лечението с плазма обаче рязко спада 14 дни от началото на боледуването. И тъй като обикновено случаите, в които се дарява за конкретен болен, са спешни, започна практиката да се дарява кръв, от която впоследствие се извлича една доза плазма с антитела. По този начин не се чака толкова дълго за ред, но ефективността на дарителството спада, защото един донор помага само на един болен. По закон даряването на кръв може да се извършва само веднъж на 60 дни. В същото време при даряването на плазма чрез плазмафереза с една процедура се отделят три дози плазма и, тъй като няма никакъв възстановителен период, човек може да дарява четири-пет пъти само за един месец.
Д-р Михайлова посочи, че един апарат за плазмафереза втора употреба не е особено скъп (около 40 000 лв) и може да бъде доставен в кратък срок. За всеки новооткрит дарителски център е нужен и по един специалист по трансузионна хематология. Такива лекари се броят на пръсти, но все пак ги има в редица областни градове, разясни още тя. В тези временни пунктове плазмата ще бъде извличана, а нейната обработка ще бъде извършвана в съответните регионални центрове по трансфузионна хематология.
Важно е да отпадне и изискването дарителите да имат положителен PCR тест, тъй като то допълнително стеснява кръга на евентуалните донори. Редица медицински специалисти вече се обединиха около становището, че то е ненужно и е напълно достатъчно дарителите просто да имат антитела, което се доказва с отделен тест.
Чуйте интервюто на Антония Каменичка с д-р Павлина Михайлова.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..