Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трите най-добри концепции за бъдещето на софийската Централна баня

| обновено на 01.12.20 в 16:02
Част от визуализацията на концепцията на екип „Софийски терми“
Снимка: sofiaplan.bg

Какви са концепциите за развитието на Централната минерална баня в София на колективите, които участваха в конкурса на „Софияплан“?

Напомняме, че допуснатите и участвали екипи са мултидисциплинарни - освен архитекти, включват още културолози и социолози, икономисти, инженери хидролози и други.

С най-висок резултат в класирането и екип "Софийски терми" (93.80 точки) с ръководители на проекта арх. Мая Шопова и арх.Слава Савова.
В концепцията им е заложен акцент на конфликта, който двойнствената същност на банята е пораждал през цялата й история - а именно нейната функция като паметник на културата, но и социалната и функция.

Фокусират се върху изследването на архивна информация и снимки за банята през различните периоди, когато е имало намеси по нея.

„Нашата стратегия предвижда три подхода към сградата – изявена реставрация; минимална намеса и палимпсест, предвиждаща добавяне на структура между вътрешните дворове на сградата. Разглеждат се и околните на Банята пространства“, обясниха пред Радио София архитектите Мая Шопова и Слава Савова.

Известният японски архитект Кенго Кума, който между другото стана и почетен доктор на УАСГ, застава зад колектива, класирал се на второ място по тoчки (82,68). „Кенго Кума и Ямазаки“ заедно със студиото на арх. Надя Иванова („Иванова Архитектс“).

В предложението си те отправиха директна оферта към Столичната община за проектиране, изпълнение и мениджмънт с японски инвестиции и фирми.

„Само насищането на термални функции, без връзка с околните градски пространства, не би дало добър резултат. Предлагаме преосмисляне на археологията и подсилване на градскияя пейзаж с елементи от ХХ век.“, обясни арх. Надя Иванова.

От гражданско сдружение "Историческа баня" (70,63 т.) са наблегнали доста на социологията. Направили са и хидрологическо проучване за дебита.
"Наблягаме на деликатните намеси в градската среда и съществуващата архитектура.
Предлагаме своеобразен обръч от споделени улици и микроплощади и пешеходни зони с водни атракции, обясни арх. Надежда Сучева.
В екипа са още архитектите Елица Димитрова, Таня Митакиева и Веселин Алексиев.

Записите са на Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Концепциите за развитието на Централната минерална баня са богати и детайлни

Централната минерална баня е построена преди повече от век и функционира до 1986 г., когато заради лошото ѝ експлоатационно състояние е затворена. Архитекти на сградата са арх. Петко Момчилов и арх. Йордан Миланов. Преди пет години се превърна в..

публикувано на 01.12.20 в 15:37
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще бъде ли създадено общинско предприятие "Софийски улици"?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 07.02.25 в 09:41

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие..

публикувано на 07.02.25 в 07:35

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц...

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е..

публикувано на 06.02.25 в 16:05