Тезата за политически преход на страната е капан, в който умишлено ни държат съвременните политици. В момента ние сме в модел, който очевидно не ни харесва.
Проектът за Национален стратегически документ на България, озаглавен "За отговорно управление с участие на гражданите", е първият жест и твърдение от високо административно място, с които се отбелязва, че ние вече не сме в преход. И в документа вече се говори за модел.
Това коментира пред Радио София философът и преподавател проф. Георги Каприев.
„Смятам, че имаме нужда от дебати на тази тема и от смяна на модела. Но темите в стратегическия документ са „ужасно разнородни“ – говори се и за политика, и за икономика, и за здравеопазване, образование.“
Според проф. Каприев друго достойнство на проектостратегията е, че започва да говори за ценности. Последно в България за подобни понятия се е дебатирало преди 40 години, когато ценностите всъщност бяха фалшиви.
„За съжаление в документа се промъква предположението, което има романтико-просвещенски характер – че народът е мъдър, добродетелен, справедлив и ако разкараме някакви политици, всичко ще светне. Това е огромна заблуда.“ Общите социални блага се базират на други ценности, които липсват в документа – достойнство, чест, справедливост, почтеност, отбелязва философът.
„Говори се за компетентност. Че как да разпознаем компетентните? Социумът през последните 10 години у нас бихме оприличили като охлокрация (власт на тълпата) с уклон към клептокрация.
Самата ни образователна система подпомага тези, които ни предлагат за модел невежеството, простащината, агресивността. Нужна е работа, добронамереност.
Необходими са не само дебати, а и социални действия.“
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с проф. Каприев.
По всички основни показатели, особено тези, които засягат човешкото развитие - смъртност продължителност на живота, качество на здравеопазването, образование и най-вече демографска криза, ние вървим надолу през последните 10 години. Очевидно проблемът е..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво...
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В..