Добруването на обществото не може да бъде постигнато бързо и в никакъв случай то не е уравниловъчно, но става дума за минимални стандарти, по които ние “куцаме жестоко” - здравето и живота на хората, качеството на образованието, качеството и достъпността на здравните услуги, регионалните дисбаланси.
Постигането на задължителните минимални стандарти изисква наличните публични ресурси да се харчат открито и обосновано и да не се съсредоточава всичко само в ръцете на една централизирана власт, а да се даде възможност на гражданите, бизнеса и неправителствения сектор да имат участие и сами да намират най-добрите начини за постигане на тези цели, изтъкна проф. Маринов.
Има много примери за нормативна уредба и институционални практики, които дават възможност на обществото да участва в процеса на подготовка, приемане и оценка на управленските политики. Отчетността пред гражданите, бизнеса и всички заинтересовани страни трябва да бъде непрестанен процес. Трябва да се създадат условия всеки гражданин, който иска да участва в контрола, да има такава възможност.
Никоя власт не се съобразява изцяло по своя воля със стандартите, към които се стремим. Добрите примери, които виждаме в развитите демокрации, са постигнали тези стандарти с енергична борба за това, че всеки който има власт, трябва да се отчита за нея, категоричен е председателят на Стратегическия съвет към президента.