Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският екип тръгва на новата си експедиция в Антрактида

Българският екип тръгва на новата си 29-та експедиция в Антарктида. Участниците в експедицията имат задачата да укрепят базата след тежкия зимен сезон в Антарктика и да я подготвят за следващия, както и да свалят данните от оставената да работи на автоматичен режим научна апаратура. 

Първият екип от 6 души трябваше да замине още на 12 януари, но заради случаи на коронавирус, сред испанските учени, пътуването се отложи. Съставът на експедицията е редуциран максимално заради епидемиологичната обстановка.

„Експедиция ще има. Планирано е да се върнат до средата на април. Стремихме са да запазим Антарктида чиста от коронавируса. Екипът задължително трябва да отиде, човешка ръка да отстрани повреди от бурните ветрове и снеговалежи от бурната зима, също така да свалят записите от уредите, които са останали да записват данните за промяната в климата, палео-климатичните промени, които са много важни за цялото човечество, защото в Антарктида тези промени са ярко изразени”, каза ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.

По думите му нашите учени ще свалят данните и ще ги изпратят в България, където ще ги предоставят за анализ и съпоставяне с данните от другите станции.

Според проф. Пимпирев трябва да се нагодим към реалността от тази пандемия. “От миналата година имаме и интернет на базата, беше инсталирана сателитна чиния. Аз винаги очаквам с голяма тръпка да отида в този сантиментален дом – Антарктида, и ми е малко чудно сега, но да се надяваме, че в края на тази година ще осъществим една доста по-голяма 30- та юбилейна експедиция”, каза още проф. Пимпирев.

Той обясни, че португалските учени, които работят съвместно с българските, са спрели теренните проучвания, отиването на учените на континента и работата по събирането на проби, но не и по научната работа.

“Тази година ще обявим нов конкурс за българи, за научни проекти, но конкурсите са отворени за цялата страна и България се утвърждава като една много силна полярна нация, ценена в целия свят“, каза още той.

На 29.01. в Аулата на Софийския Университет „Св. Кл. Охридски“ се състоя традиционната церемония по връчването на националния флаг на заминаващата експедиция. Флага получи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, както и икона на Св. Йоан Рилски, дар от президента за параклиса в Българската полярна станция „Св. Кл. Охридски“ на о-в Ливингстън. Проф. Христо Пимпирев изказа своята увереност в успешния край на експедицията, въпреки че ще я координира виртуално.  

Очаква се полярниците ни да се завърнат на родна Земя през средата на април, но обстановката не позволява да се прогнозира точно време на завръщане, планира се това да се случи с военния самолет “Херкулес” на Уругвайските военновъздушни сили, от острова в съседство - Кинг Джордж.

Експедицията в състав: Йордан Тодоров - командир на базата, лекарят д-р Атанас Пелтеков, инженерите Петър Сапунджиев и Емил Иванов и логистиците Николай Николов и Камен Недков, заминават по маршрута София - Рим - Сантяго де Чили – Пунта Аренас.
На брега на Магелановия проток, те ще прекарат двуседмична пълна изолация и ще продължат, към о-в Ливингстън с испанския кораб „Сармиенто де Гамбоа“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53