Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няколко съвета срещу болки в гърба

Снимка: stavite.com

Милиони хора по света сега са по-малко физически активни, отколкото преди пандемията. Работата от вкъщи ни направи ненужна сутрешната разходка до спирката на автобуса или метрото. Можете да седите на лаптопа си цял ден, без да напускате дома си. За някои подобно забавление се превръща в здравословни проблеми, предупреждава Би Би Си.

Според една анкета 81% от анкетираните, които работят от вкъщи, страдат от болки в гърба, врата или раменния пояс. Лекарите и физиотерапевтите казват, че хората със силни или постоянни болки в гърба трябва да потърсят професионална помощ. Но има методи, благодарение на които можем да си помогнем още сега, без да прибягваме до помощта на лекарите.

Почти всички експерти са съгласни, че най-доброто нещо, което можете да направите за здравето на гърба си, е да се движите. Опитайте се да не прекарвате твърде много време в една позиция.

„Използвайте всяка възможност да се движите, казва Ашли Джеймс, специалист от Британското общество на физиотерапевтите (CSP). Тук не става въпрос за някакво конкретно упражнение, денят ви трябва да бъде просто изпълнен с движение.“

Направете си навик да правите много „моторни почивки“ през целия ден, казва Ашли Джеймс, подобно на закуските между храненията.

Отговаряйте на обажданията или участвайте в онлайн срещи, без да седите, а да стоите, да се разтягате или просто да се разхождате нагоре и надолу по стълбите, дори когато това не е необходимо, препоръчва експертът.

Когато се движим, различни мускулни групи работят, за да поддържат главата, шията, гърба и цялото тяло, като по този начин намаляват стреса върху други мускули.

Ако поради ограничения спортът на открито може да се практикува само веднъж на ден, Ашли Джеймс съветва да не пропускате тази възможност и да се разхождате във всеки удобен момент.

Движението подпомага дишането чрез отваряне на гърдите и предотвратяване на загуба на мускулна маса, подобрява циркулацията и смазва синовиалните стави, отговорни за свободното движение, като раменете и ханша.

Задайте аларма

Придържането към ежедневието, което ви помага да се движите повече, може да бъде сложно, поради което експертите съветват да настроите телефона или компютъра си така, че да ви напомнят за почивка.

"Жаждата за движение е генетично присъща за нас. На всеки 20-30 минути искаме да се движим: тогава трябва да станем и да се раздвижим", казва специалистът по болка в шийната област Крис Уорфолд.

Ако напомнянето дойде, докато сте седнали, изправете се. Ако вече стоите, разтегнете се или се разходете нагоре и надолу по стълбите.

Погрижете се за работното си място

„Не е нужно да купувате стол от 1000 килограма, но не бива да седите прегърбени и на дивана“, казва Крис Марти.

Понякога е достатъчно да вземете възглавница, за да се издигнете на стол или да поддържате долната част на гърба. Монтажът за лаптоп повдига екрана до нивото на очите, така че не е нужно да накланяте глава и да гледате надолу през цялото време, особено по време на дълги видео разговори.
Допълнителна клавиатура също е полезна.

Трябва да редувате стоенето и седенето, като редовно вдигате очи от монитора на компютъра си.

Невъзможно е да се даде точна цифра, но много проблеми с гърба са причинени от нервно напрежение и безпокойство, обяснява проф. Ашли Джеймс. В медицинско отношение проблемите с гърба са биопсихосоциални. Ситуацията се влошава от зимния период, когато много хора имат влошено настроение и самочувствие.

Хората се опитват да се отпуснат по различни начини. На някои им помага пилатес и йога. Но един от най-ефективните начини за справяне със стреса е сънят. Хигиената на съня ще помогне за подобряване на качеството му.

Трябва да намалите консумацията на кафе следобед и вечер, да си лягате и да се събуждате по едно и също време. Британската здравна система съветва да се избягват електронни устройства около час преди лягане, за да не се усложнява процесът на заспиване. Изкуствената светлина пречи на производството на мелатонин, хормон, който причинява сънливост.

Според много изследвания синята светлина от екрана е най-опасна за съня ви, въпреки че по-топлите цветове, например когато активирате "нощен режим" на телефона си, могат да бъдат също толкова вредни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54
Търсете сянката, носете вода

Става още по-горещо

Днес ще бъде слънчево, след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места в Източна България и планинските райони ще превали краткотрайно. Ще продължи да духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Горещо време с максимални температури между 34° и 39°, в София - около 34° . По..

публикувано на 10.07.24 в 07:15

Women in tech обучава дами в дигитални умения

От 8 до 22 юли отваря регистрацията за програмата за безплатни дигитални умения за жени Women in tech. Инициативата на Министерствo на труда и социалната политика, Висше училище по телекомуникации и пощи и Хуауей Технолоджис България е насочена към безработни жени или тези, които търсят преквалификация, с която да придобият необходимите знания и..

публикувано на 09.07.24 в 17:15

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес зала, 3 кабинета по информатика, библиотека, игрища за футбол, волейбол, баскетбол и хандбал...

публикувано на 09.07.24 в 12:27